Kontrast
Wielkość czcionki

Książka „Gen Ogińskich – historia dynastii muzycznej”

11.01 - 17.12.2022
Dodaj do kalendarza
  • ogólnopolskie
Organizator: SOLITON – Krzysztof Karwasz
Płatność: Książka jest dostępna do kupienia w księgarniach.

Zapraszamy do lektury nowowydanej książki „Gen Ogińskich – historia dynastii muzycznej”!

Książka to historia pewnego Genu, który splatał się z historią Polski, tworząc sagę 7-pokoleniowej dynastii muzycznej. To opowieść o Ogińskim: powierniku myśli Stanisława Augusta, towarzyszu broni Kościuszki, czy partnerze do szachów dla Mickiewicza. Historia założyciela dynastii, którego polonezy były przebojami na salonach, to romanse, ucieczki, peregrynacje po świecie – zawsze jednak w drodze do ojczyzny. To także opowieść o Załuskich, kolejnej linii dynastii, dzięki którym Iwonicz stał się perłą uzdrowiskową, jak i historia emigrantów polskich już po II wojnie światowej. Kiedy dociera się do ostatniego rozdziału i już wiadomo, że dobiega końca przygoda z tą dynastią, czytelnik zwleka, by nie zamknąć „Genu…”.

Książę Michał Kleofas Ogiński (1765 – 1833) – ojciec polskiej tradycji pianistycznej. Twórca Polonezów i Mazurków na fortepian przeznaczonych bardziej do słuchania niż do tańczenia, wywarł duży wpływ na Chopina w jego młodości. Zawodowy mąż stanu, patriota i żołnierz Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Muzykę zawsze traktował wyłącznie jako hobby, jednak jego Polonez „Pożegnanie Ojczyzny” pozostaje do dziś lubianym utworem na słowiańskiej ziemi. Jego potomstwo z dynastii Ogińskich wydawało kompozytorów i wykonawców w każdym pokoleniu do dnia dzisiejszego.

Iwo Załuski – autor książki, prapraprawnuk kompozytora Michała Kleofasa Ogińskiego. Urodził się w Krakowie, ale na początku II wojny światowej wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie mieszka do dziś. Ukończył edukację w Ampleforth College, the Royal Academy of Music i St Mary’s College of Education in Twickenham. Kontynuator muzycznej dynastii, teraz poszukuje korzeni rodu, pisze i wykonuje utwory swoich przodków.

Książka jest dostępna do kupienia w księgarniach.

okładka książki