Kontrast
Wielkość czcionki

Maraton z Żeromskim

2019.07.27 Jana Pawła II 8, Kielce, Polska
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
  • dla dzieci
  • plenerowo
  • rekonstrukcje/inscenizacje
  • warsztaty
Organizator: Muzeum Narodowe w Kielcach
Płatność: Wydarzenie bezpłatne

Przed nami wielkie widowisko: Maraton z Żeromskim! Przed nami wiele atrakcji!

Prezentacja słuchowiska Teatru Polskiego Radia „Uciekła mi przepióreczka” w reżyserii Tadeusza Łomnickiego

Uciekła mi przepióreczka to jedno z ostatnich dzieł Stefana Żeromskiego. Ukończona 7 stycznia 1924 roku, bardzo szybko trafiła na deski teatru. Wystawiono ją w Teatrze Narodowym w Warszawie 27 lutego 1925 roku w reżyserii Juliusza Osterwy, który zagrał Przełęckiego. Spektakl odniósł wielki sukces, a sam autor, obecny na premierze, dostał entuzjastyczne owacje. W trakcie sezonu sztuka była grana aż 62 razy.

Prezentowane współczesnej publiczności słuchowisko, zostało nagrane 11 listopada 1969 roku przez Teatr Polskiego Radia. Jest to adaptacja stworzona przez Zofię Orszulską, a wyreżyserowana przez Tadeusza Łomnickiego. Wśród obsady znaleźli się m.in.: Gustaw Holoubek (jako Przełęcki), Teresa Lipowska (Dorota Smugoniowa), Andrzej Szczepkowski (Zebrzeziński) oraz sam reżyser, w roli Smugonia.

Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego posiada w swoich zbiorach podobizny aktorów występujących w sztuce „Uciekła mi przepióreczka” w Teatrze Narodowym z 27 lutego 1925 roku. Autorem portretów jest Kazimierz Lasocki.

Słuchowisko na żywo – opowiadania Stefana Żeromskiego

Aktorzy Teatru Polskiego Radia zaprezentują własną interpretację najsłynniejszych opowiadań Stefana Żeromskiego. Powstawały one na różnych etapach życia pisarza, w różnych realiach historyczno-politycznych. Dzięki temu stanowią swoiste studium psychologiczne pisarza oraz kompilację dziejów Polski.

Rozdzióbią nas kruki, wrony – czyta Mariusz Bonaszewski
Zmierzch – czyta Andrzej Ferenc
Sen o szpadzie – czyta Dariusz Niebudek
Puszcza jodłowa – czyta Dorota Landowska

Projekcja filmu „Rzeczpospolita Zakopiańska” w reżyserii Piotra Jaworskiego

W październiku 1918 roku w kurorcie pod Giewontem powstała Rada Narodowa. Jej prezydentem został Stefan Żeromski. Rada, oficjalnie przejmując władzę nad wojskiem, policją i urzędami w Zakopanem, stała się jednym z pierwszych zaczątków niepodległej Polski. Film „Rzeczpospolita Zakopiańska” w reżyserii Piotra Jaworskiego opowiada o okolicznościach jej powstania. Czyni to jednak w niekonwencjonalny sposób – wykorzystuje (w większości nigdy niepublikowane) filmy i fotografie bohaterów, miejsc i wydarzeń, ożywiając je za pomocą nowoczesnych technik graficznych oraz animacji. W przedsięwzięciu wzięli także udział aktorzy Teatru Witkacego.

Historia prowadząca do powstania Rzeczpospolitej Zakopiańskiej przedstawiona została na szerokim tle burzliwych walk o niepodległą Polskę.

Pokazowi filmu towarzyszyć będzie spotkanie, w którym wezmą udział profesor Zdzisław Jerzy Adamczyk – wybitny biograf i badacz twórczości Stefana Żeromskiego oraz Lesław Dall – historyk, regionalista, kurator wystawy Rzeczpospolita Zakopiańska, prezentowanej w Muzeum Tatrzańskim.

Program wydarzenia:

  • 16.00 – prezentacja słuchowiska Teatru Polskiego Radia Uciekła mi przepióreczka w reżyserii Tadeusza Łomnickiego
  • 17.30 – słuchowisko na żywo – opowiadania Stefana Żeromskiego
  • 18.30 – projekcja filmu Rzeczpospolita Zakopiańska w reżyserii Piotra Jaworskiego

Wydarzenie jest częścią Maratonu z Żeromskim, który odbędzie się w dniach 22–28 lipca.

Sfinansowano ze Środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

baner wydarzenia z tytułem i zwielokrotnionym portretem Żeromskiego w wielu kolorach

Miejsce wydarzenia

Jana Pawła II 8, Kielce, Polska

Szczegóły lokalizacji

Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, Oddział Muzeum Narodowego w Kielcach, Jana Pawła II 8

Adres

Kielce, Polska