Kontrast
Wielkość czcionki

Miejski Folk || Bezpłatne warsztaty taneczne

2021.07.29 Niepodległa Miejsce Spotkań, Aleje Ujazdowskie, Warszawa, Polska
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
  • warsztaty
Organizator: Biuro Programu "Niepodległa"
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach: 17:00-19:00

Niepodległa oraz Akademia Tańca Tradycyjnego zapraszają na bezpłatny warsztat tańców miejskich.

W Warszawie i w jej okolicach – podobnie jak w innych miastach II Rzeczpospolitej – nowinki muzyczne importowane z zagranicy, docierające do słuchaczy poprzez płyty, nuty, a także radio i kino, ścierały się z miejscowym folklorem tanecznym. Tańczono zarówno swojskie mazurki, oberki jak i importowane tanga, walczyki i fokstroty. Latem zabawy taneczne organizowano na wolnym powietrzu, na drewnianych parkietach potocznie nazywanych DECHAMI. Wbrew pozorom imprezy w Lasku Bielańskim nie były jednymi z wielu organizowanych wówczas w stolicy. Kiedy stawało się chłodniej taneczne imprezy przenoszono do knajpek, kawiarni i restauracji, gdzie urządzano dansingi do muzyki wykonywanej na żywo. Na domowych prywatkach puszczano natomiast muzykę z coraz popularniejszych w międzywojniu patefonów. Jako że szkół tańca było mało i nie wszystkich było na nie stać uczono się i tańczono tak „jak w duszy grało”, styl był często dowolny, a kroki w tańcu bardzo proste. Z czasem wytworzyły się do określonych melodii, rytmów i temp muzycznych pewne schematy taneczne, które potocznie dziś określamy taniec na „raz”, taniec „dwa na raz” albo „tango sentymentalne”. Na naszych warsztatach nauczymy się podstaw tanecznych do tego by zatańczyć stare szlagiery radiowe i kinowe oraz melodie z podwórek i miejskich zaułków m.in. wolne i szybkie fokstroty, polki, sentymentalne tanga i walczyki.

DLA KOGO?
Warsztaty przewidziane są przede wszystkim dla osób początkujących i średniozaawansowanych. Na pewno skorzystają z nich jednak także nauczyciele i uczniowie szkół muzycznych czy baletowych, instruktorzy, tancerze, muzycy i animatorzy kultury.

CO JEST POTRZEBNE?
Na warsztaty trzeba wziąć wygodne obuwie na płaskiej podeszwie z tzw. lekkim poślizgiem (dziewczęta mogą tańczyć w butach na niewielkim obcasie). Co za tym idzie trampki i adidasy z gumową podeszwą odstawiamy do szafy.

KTO POPROWADZI WARSZTATY?
Bogumiła i Piotr Zgorzelscy z Akademii Tańca Tradycyjnego.
Po warsztatach zapraszamy do wypróbowania nowo nauczonych kroków tanecznych na Potańcówce Miejskiej z Orkiestrą Taneczną Bonanza!

_____
Warsztaty organizowane są przez Biuro Programu Niepodległa w Niepodległa. Miejsce spotkań – kawiarnianej przestrzeni w Łazienkach Królewskich, w której w miłej atmosferze można wziąć udział w niezobowiązujących, licznych wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez Niepodległa z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i odbudowywania polskiej państwowości.
_____
Niepodległa. Miejsce spotkań znajduje się w Łazienkach Królewskich, przy al. Ujazdowskich (wejście przez furtkę przy Ogrodzie Botanicznym).

dziewczynka prezentuje przymierzony tradycyjny strój polski

fot. Kamila Szuba / BPN

Miejsce wydarzenia

Niepodległa Miejsce Spotkań, Aleje Ujazdowskie, Warszawa, Polska

Szczegóły lokalizacji

Niepodległa. Miejsce spotkań znajduje się w Łazienkach Królewskich, przy al. Ujazdowskich (wejście przez furtkę przy Ogrodzie Botanicznym).

Adres

Niepodległa Miejsce Spotkań, Aleje Ujazdowskie, Warszawa, Polska