Kontrast
Wielkość czcionki

Muzyczne retro kino pod chmurką: Bestia z Polą Negri

2020.07.18 al. Ujazdowskie 4, 00-001 Warszawa, Polska
Dodaj do kalendarza
  • aktywnie
  • bezpłatnie
  • dla dzieci
  • plenerowo
  • przystosowane dla niepełnosprawnych
Organizator: Biuro Programu "Niepodległa"
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach: 21:00 - 23:00
Wydarzenie przystosowane dla niepełnosprawnych: Całe wydarzenie odbędzie się w kawiarnianym ogródku Niepodległa. Miejsce spotkań. Przejścia w budynku i na zewnątrz są szerokie, a toaleta dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zapraszamy na bezpłatne, letnie seanse polskiego muzycznego kina międzywojennego!

Zapraszamy do „Niepodległa. Miejsce spotkań” na drugi sezon pokazów odrestaurowanych cyfrowo przedwojennych filmów z kolekcji Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. W tym roku obejrzymy przedwojenne kino dźwiękowe i filmy nieme z muzyką napisaną specjalnie do nich. Uczestnicy seansów będą mogli przenieść się na międzywojenny bal, do pałacu, na scenę teatralną z największymi polskimi gwiazdami: Polą Negri, Jadwigą Smosarską, Norą Ney, czy Iną Benitą. Podczas letnich wieczorów obejrzą przedwojenne produkcje z projektu Nitrofilm, w ramach którego Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny sięga do archiwalnych, najstarszych generacji kopii filmowych, zapisanych na taśmach nitro i poddaje je digitalizacji i kompleksowej rekonstrukcji cyfrowej.

Grafika przedstawia młodego mężczyznę i młodą kobietę stojących na drewnianej podłodze. Tło jest czarne.

11 lipca spotkajmy się, by wspólnie obejrzeć „Bestię/The Polish Dancer” z wybitną Polą Negri. Film zestawiony zostanie z awangardowym krótkim metrażem „Dziś mamy bal”.

„Bestia/The Polish Dancer” opowiada historię młodej dziewczyny mieszkającej w maleńkiej wiosce niedaleko rosyjskiej granicy. Po awanturze z rodzicami Pola postanawia uciec do Warszawy porzucając swojego zazdrosnego ukochanego Dmitra. Szybko zdobywa w stolicy sławę oraz serce żonatego Alexisa. Przypadkowe spotkanie dziewczyny z dawnym ukochanym prowadzi jednak do nieuchronnej tragedii. Film jest jedynym zachowanym filmem Negri z jej pierwszego, polskiego okresu kariery. Jest to film niemy, autorską muzykę do filmu skomponował Włodek Pawlik, kompozytor i pianista, jedna z najważniejszych postaci polskiego jazzu, autor ścieżek dźwiękowych m.in. do filmów „Rewers” Borysa Lankosza, „Pora umierać” Doroty Kędzierzawskiej i „Nightwatching” Petera Greenawaya, zdobywca nagrody Grammy.

„Dziś mamy bal” jest awangardowym reportażem dokumentalnym z 1932 r. W oryginalny, dynamiczny sposób prezentuje on historię przygotowań do Balu Młodej Architektury. Impresja filmowa ukazuje w sposób niedosłowny przygotowania do balu, telefoniczne uzgodnienia z innymi zaproszonymi gośćmi, odwiedziny w domu towarowym braci Jabłkowskich, przyjazd na bal oraz szaleństwo w salach dancingi do białego rana. Jak zapowiadały wówczas ogłoszenia prasowe, bal miał być filmowany, miało zagrać na nim aż sześć orkiestr, a całość odbywać się miała w dwudziestu trzech dekorowanych salach budynku Wydziału Architektury przy ul. Koszykowej 55.

Pokaz jest bezpłatny, zapisy nie obowiązują.

Seans odbędzie się w ogródku „Niepodległa. Miejsce spotkań”. W przypadku brzydkiej pogody przeniesiemy się pod jego zadaszoną część. Prosimy o zajmowanie miejsc jedynie na przygotowanych zgodnie z obowiązującymi normami leżakach i krzesłach. Leżaki będą dezynfekowane przed każdym pokazem. Przebywając w lokalu prosimy o zakrywanie nosa i ust.

Filmy zostały poddane cyfrowej rekonstrukcji w ramach projektu Nitrofilm. Projekt „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Grafika przedstawia młodego mężczyznę i młodą kobietę stojących na drewnianej podłodze. Tło jest czarne.

Miejsce wydarzenia

al. Ujazdowskie 4, 00-001 Warszawa, Polska

Szczegóły lokalizacji

Niepodległa. Miejsce spotkań znajduje się w Łazienkach Królewskich, przy al. Ujazdowskich 4 (wejście przez furtkę przy Ogrodzie Botanicznym).

Adres

al. Ujazdowskie 4, Warszawa, Polska