Kontrast
Wielkość czcionki

Na Podlasiu wolność gra

2020.08.01 Zarzecze 30, 16-300 Augustów, Polska
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
  • folklor/rękodzieło
  • plenerowo
Organizator: Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach: 15.00 - 16.00

„W moim sercu wolność gra” to przedsięwzięcie muzyczne z historią w tle. W trzydziestu miejscowościach województwa podlaskiego, od Sejn i Filipowa po Drohiczyn, odbywają się koncerty zespołów ludowych, a każdy z koncertów rozpoczyna się kilkuminutową lekcją historii przypominającą najważniejsze wydarzenia w regionie, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wykonawcy to podlaskie zespoły: „Kurpie Zielone”, „Klekociaki”, „Skowronki” i „Narwianie”. W każdej z trzydziestu miejscowości występuje co najmniej jeden z nich, w wybranych – dwa.Wśród uczestników projektu najstarszy i najsłynniejszy jest Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone”, który powstał w Białymstoku w 1953 roku. Zespół liczy dziś około stu osób. Działa przy Podlaskim Instytucie Kultury pod kierunkiem choreografa Mariusza Żwierki. Ma w swoim repertuarze tańce narodowe i utwory ludowe z wielu regionów Polski.
Rok młodszy od Kurpi jest zespół „Narwianie”. Jego członkowie to mieszkańcy gminy Dobrzyniewo Duże. Grupa wykonuje muzykę ludową ale też piosenki biesiadne. Ma w swoim repertuarze dawne podlaskie obrzędy: sianokosy, wianek przedślubny, śmigus-dyngus.

Historia „Klekociaków” jest krótsza o niecałą dekadę. Ten wielopokoleniowy zespół powstał w 1962 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Boćkach. Ma już w swoim dorobku wiele nagród i wyróżnień. Wykonuje przede wszystkim pieśni, tańce i obrzędy podlaskie.

Najmłodszy z zespołów biorących udział w projekcie są „Skowronki” działające od 1986 roku przy Zespole Szkół w Brańsku. Członkami są zarówno uczniowie jak też osoby pracujące. Zespół, od początku kierowany przez Mirosława Szymańskiego, koncertuje nie tylko w kraju, ale i za granicą, prezentując folklor z różnych regionów Polski.1 sierpnia o godzinie 15.00 w amfiteatrze przy ulicy Zarzecze 30 w Augustowie wystąpi zespół „Narwianie”.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Zespół Narwianie podczas koncertu w Bielsku Podlaskim. Grupa tańczących osób w barwnych, ludowych strojach

Miejsce wydarzenia

Zarzecze 30, 16-300 Augustów, Polska

Szczegóły lokalizacji

Amfiteatr, ul. Zarzecze 30

Adres

Augustów, Polska