Kontrast
Wielkość czcionki

Na rogu świata i nieskończoności – słuchowisko na żywo, koncert i pokaz mody

2019.07.28 Jana Pawła II 8, Kielce, Polska
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
  • dla dzieci
  • plenerowo
  • rekonstrukcje/inscenizacje
Organizator: Muzeum Narodowe w Kielcach
Płatność: Wydarzenie bezpłatne

Wyjątkowy wieczór z Żeromskim!

O godzinie 17.00 wystartuje słuchowisko na żywo – „Wierna rzeka”. Wybitni aktorzy Teatru Polskiego Radia, pod kierunkiem dyrektora Janusza Kukuły zaprezentują autorską interpretację jednego z największych dzieł Stefana Żeromskiego. Przez historię księcia Józefa Odrowąża (w tej roli Mariusz Bonaszewski) oraz Salomei Brynickiej (Anna Cieślak) poprowadzi nas Krzysztof Gosztyła. W pozostałych rolach wystąpią: Dorota Landowska (Księżna Odrowążowa), Andrzej Ferenc (Antoni Brynicki), Dariusz Niebudek (Szczepan) oraz Przemysław Wyszyński (Wiesnicyn).

Następnie zapraszamy na koncert „Na rogu świata i nieskończoności”. Będzie to poetycko-muzyczna opowieść o artystycznym obliczu dwudziestolecia międzywojennego. Kabaretowa, pełna wytwornego humoru i ciepłego sentymentu, poetycko-muzyczna opowieść o artystycznym obliczu dwudziestolecia międzywojennego. Bohaterami są niezapomniane gwiazdy przedwojennej, polskiej sceny: Hanka Ordonówna, Mira Zimińska i Jan Kiepura, w których role wcielą się znakomici aktorzy i wokaliści: A. Grześkiewicz, A. Klimczak, W. Machnicki i Leszek Zduń. Zabrzmią wielkie przeboje ówczesnej Warszawy: Miłość Ci wszystko wybaczy, Piosenka o zgubionym sercu, Tango milonga…

Przewodnikami po najsłynniejszych kawiarniach, restauracjach, kinach, teatrach i teatrzykach, rewiach i kabaretach będą: Stefan Żeromski, słynny pisarz, w którego postać wcieli się Wojciech Machnicki i tajemniczy kelner z restauracji „Ziemiańska” – którego, z wyrafinowanym smakiem zagra, Leszek Zduń. Przy fortepianie – jako Tadeusz Sygietyński – Bartłomiej Abramowicz.

Scenariusz i reżyseria Roman Kołakowski, Leszek Zduń.

Elementem towarzyszącym będzie pokaz mody. Mówi się, iż moda zatacza koło, że wszystko, co obecnie w niej występuje, miało już kiedyś miejsce. A jak jest w przypadku polskiej mody międzywojennej? O tym będziemy mogli przekonać się podczas pokazu, prezentującego stroje z epoki.

Program:

  • 17.00 – słuchowisko na żywo – „Wierna rzeka” Stefana Żeromskiego, scenariusz i reżyseria Janusz Kukuła
  • 20.00 – koncert „Na rogu świata i nieskończoności i pokaz mody”

Wydarzenia są organizowane w ramach Maratonu z Żeromskim, który odbędzie się w dniach 22–28 lipca.

Sfinansowano ze Środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022

plakat z potrtetem kobiety z zamkniętymi oczami, wokół niej rozłożone informacje o wydarzeniu i artystach

Miejsce wydarzenia

Jana Pawła II 8, Kielce, Polska

Szczegóły lokalizacji

Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, Oddział Muzeum Narodowego w Kielcach, Jana Pawła II 8

Adres

Kielce, Polska