Kontrast
Wielkość czcionki

NIĆ. SPLOTY WOLNOŚCI – wystawa na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

07.11 - 03.02.2019 Europejskie Centrum Solidarności, Gdańsk, Polska
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
  • przystosowane dla niepełnosprawnych
Organizator: EUROPEJSKIE CENTRUM SOLIDARNOŚCI
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach: 10-18

NIĆ. SPLOTY WOLNOŚCI to wystawa na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Dostępna będzie 7 listopada 2018 – 3 lutego 2019, codziennie w godz. 10–18. Wstęp wolny.

Co łączy żałobną suknię na krynolinie po powstańcu styczniowym i sukienkę ślubną uszytą 120 lat później z tkaniny sitodrukowej, żeby przemycić ją z Berlina dla podziemnej drukarni? Łączy je wspólnota. Łączy nić, z której utkana jest niełatwa wielka polska historia, zapisana w małych losach pojedynczych ludzi i rodzin. Taka też jest ekspozycja przygotowana przez Europejskie Centrum Solidarności z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Każdy z eksponowanych przedmiotów opowiada wielkie, małe historie, z których tkamy naszą tożsamość – opowiadają kuratorki wystawy Agnieszka Bacławska-Kornacka i Monika Krzencessa-Ropiak. – To podróż w czasie, w której wracają w coraz to nowej formie te same, ponadczasowe idee i symbole.

Datą graniczną opowieści nie jest rok 1918, a kontekstem nie jedynie historia Polski.

– Obchody odzyskania przez Polskę niepodległości nie ograniczają się w Europejskim Centrum Solidarności tylko do 1918 roku. Przypominamy również kulminację długiej drogi Polaków do drugiej niepodległości: sukces Solidarności – podkreśla Basil Kerski, dyrektor ECS. – Polaków i naszych sąsiadów w ostatnich 100 latach połączyła wspólna nić doświadczeń, szczególnie tych pozytywnych z końca XX wieku. Niech owocują one w kreowaniu przyszłości wolnej od błędów przeszłości.

W spójną opowieść układają się różaniec zesłańca syberyjskiego po powstaniu styczniowym i różaniec wykonany z chleba przez więźnia stanu wojennego, chusteczka z grypsem wyszytym w więzieniu gestapo w Gdańsku i opaska z powstania warszawskiego, buty uplecione ze słomy w obozie koncentracyjnym Stutthof i buty z sowieckich opon zszyte sznurkiem, by przetrwać zsyłkę, kurtka szeregowca piechoty Legionów Polskich i kufajka stoczniowca rannego w Grudniu ’70.

Wystawa jest eksponowana w galerii otwartej na przestrzeń ogrodu zimowego, koresponduje tym samym z wystawą główną ECS, poświęconą historii polskiej drogi do wolności i zmian, jakie pod jej wpływem zaszły w całej Europie Środkowej i Wschodniej. W formie plastycznej wystawa jest niezwykle oryginalna. Nawiązuje do symboliki regionu. Za podłoże ekspozycyjne służą np. połacie żagli, a nić, której sploty prowadzą przez wystawę, przechodzi w linę okrętową owiniętą na oryginalnym polerze do cumowania statków przy nabrzeżu.

– Fasada ECS, w której wielu gości widzi statek na pochylni, w ten sposób symbolicznie cumuje do wartości będących istotą przesłania tego miejsca – mówi grafik Mirosław Miłogrodzki, autor koncepcji scenograficznej wystawy.

Ekspozycji będą towarzyszyć bezpłatne warsztaty edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich.

Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021

Grafika: Fotografia czarno-biała przedstawia dwie kobiety ubrane w długie suknie - jedna w białą, ślubną, druga w czarną żałobną plotą białą i czerwoną nić.

Miejsce wydarzenia

Europejskie Centrum Solidarności, Gdańsk, Polska

Szczegóły lokalizacji

Europejskie Centrum Solidarności, plac Solidarności 1, Gdańsk | Galeria Trap

Adres

Europejskie Centrum Solidarności, Gdańsk, Polska