Kontrast
Wielkość czcionki

„NIEDŹWIEDŹ WOJTEK” – teatralizowane czytanie w reż. Aleksandry Skorupy

2019.04.15 Teatr Dzieci Zagłębia, Teatralna, Będzin, Polska
Dodaj do kalendarza
  • aktywnie
  • bezpłatnie
  • przystosowane dla niepełnosprawnych
Organizator: Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach: 12:00-14:00

Projekt „Historia Polski w dramacie” jest elementem obchodów stulecia odzyskania niepodległości odbywających się w Będzinie oraz całym Zagłębiu.
Założeniem programu jest organizacja cyklu scenicznych czytań dramatów, których treść zilustrowałaby ponad tysiącletnią historię Polski.
„Niedźwiedź Wojtek” jest czwartym czytanie w ramach projektu.

Współczesny tekst Tadeusza Słobodzianka opowiada o Wojtku – syryjskim niedźwiedziu brunatnym, maskotce 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2 Korpusie Polskim dowodzonym przez gen. Władysława Andersa. Zwierzę zakupione przez polskich żołnierzy w Iranie przeszło cały szlak bojowy jednostki biorąc udział m.in. w bitwie o Monte Casino. Niezwykły epizod z czasów II wojny światowej stał się dla dramatopisarza pretekstem do napisania nieoczywistej lekcji historii, w której od szerokiej perspektywy podręczników historii ważniejsze są losy pojedynczych istnień. Czytanie dramatu i następująca po nim dyskusja postawi widzów przed dylematem: czy podręczniki historii dają nam prawdziwy obraz rzeczywistości? Czy patrząc na daty i strzałki na mapach umiemy sobie uzmysłowić, że w każdym historycznym wydarzeniu brali udział czujący, żywi ludzie, tacy jak my? Może więc prawdziwą historię da się poznać tylko sumując historie osobiste? A w jaki sposób historia dotyka nas? Czy zdajemy sobie sprawę, że nasze życie wpisuje się w dzieje Polski, o których za sto lat uczyć będą w szkołach?

Zapraszamy!

Reżyseria: Aleksandra Skorupa
Obsada: Sara Lech, Agata Madejska, Stefan Szulc, Wojciech Żak, Milena Jabłońska

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

plakat projektu

Miejsce wydarzenia

Teatr Dzieci Zagłębia, Teatralna, Będzin, Polska

Szczegóły lokalizacji

Duża Scena

Adres

Teatr Dzieci Zagłębia, Teatralna, Będzin, Polska