Kontrast
Wielkość czcionki

Wystawa „Niepodległe rzemiosło. Mistrz Józef Przesławski”

20.10 - 09.12.2018 Muzeum Martyrologii Wielkopolan Fort VII Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Polska, Poznań, Polska
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
  • folklor/rękodzieło
Organizator: Karol Przesławski
Płatność: Wydarzenie bezpłatne

W stulecie odzyskania niepodległości, powstania II Rzeczypospolitej Polskiej w Poznaniu będzie można zobaczyć wystawę prezentującą działalność wybitnego poznańskiego introligatora i społecznika tamtych lat – Józefa Przesławskiego.

Została ona w całości przygotowana i opracowana przez prawnuka Józefa – Karola Przesławskiego. Zwiedzający będą mogli zapoznać się z bogatym życiorysem poznańskiego mistrza introligatorskiego. Był on nie tylko rzemieślnikiem – artystą, ale także społecznikiem. Angażował się w wiele działań dla dobra środowiska lokalnego. W 1929 roku założył w Poznaniu Cech Introligatorów, działał w Towarzystwie Młodych Przemysłowców, a także został wybrany na Radnego Miejskiego Miasta Poznania w 1938 roku. Za swoją pracę został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi.

Miejsce ekspozycji Wystawy – Fort VII w Poznaniu jest szczególne ze względu na to, że był w nim więziony w czasie II Wojny Światowej Józef Przesławski. W ramach otwarcia Wystawy odbędzie się również promocja Kroniki obchodów 130. rocznicy urodzin Józefa Przesławskiego „1886-2016 | Mistrz Przesławski”, która została przygotowana we współpracy z Wielkopolską Izbą Rzemieślniczą w Poznaniu oraz Archiwum Państwowym w Poznaniu. Zwiedzający będą mogli zobaczyć unikatowe dziedzictwo polskiego księgarstwa z okresu II Rzeczypospolitej – książki z serii „Biblioteka Laureatów Nobla” wydawnictwa Rudolfa Wegnera, których oprawy przygotowane przez Spółkę „Przesławski i Cierniak” były prezentowane podczas Powszechnej Wystawy Krajowej w 1929 roku. Ponadto dzięki współpracy z Biurem Programu „Niepodległa” zostanie przedstawiona historia kroju pisma „Brygada”.

Partnerami wydarzenia są: Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu, Archiwum Państwowe w Poznaniu oraz Narodowe Archiwum Cyfrowe, które udostępniło ciekawe zdjęcia Poznania ze swoich zasobów. Wystawę patronatem honorowym objął: Narodowy Instytut Dziedzictwa. Relacje z wydarzenia zapewniają: Radio Poznań, Radio Emaus oraz Przewodnik katolicki. Projekt jest realizowany w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa”. Uroczyste otwarcie odbędzie się 20 października o godzinie 1100 w Forcie VII w Poznaniu. Zapraszamy wszystkich serdecznie do zobaczenia wystawy „Niepodległe rzemiosło. Mistrz Józef Przesławski” od 20 października do 9 grudnia w Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII przy al. Polskiej w Poznaniu.

Plakat Wystawy

Miejsce wydarzenia

Muzeum Martyrologii Wielkopolan Fort VII Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Polska, Poznań, Polska

Adres

Muzeum Martyrologii Wielkopolan Fort VII Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Polska, Poznań, Polska