Kontrast
Wielkość czcionki

Obchody 100. Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Gnieźnie

2018.12.28 GNIEZNO, Gniezno, Polska
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
  • plenerowo
  • rekonstrukcje/inscenizacje
Organizator: Stowarzyszenie Polski Klub Kawaleryjski
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach: 12.00-20.00

28 grudnia nasz oddział konny weźmie udział w całodniowych uroczystościach związanych ze 100-leciem wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Gnieźnie! Serdecznie wszystkich zapraszamy!

Po mszy świętej o godzinie 12.00 w Katedrze Gnieźnieńskiej uformowana zostanie kolumna uczestników uroczystości, która za oddziałem konnym ułanów przejdzie na teren cmentarza św. Piotra i Pawła (na ul. Kłeckowskiej), gdzie odbędą się główne uroczystości rocznicowe.

Od 16.00 do 18.15 nasi ułani będą patrolować konno ulice starego miasta, pomiędzy Katedrą a posterunkiem przy ul. Chrobrego (wraz z ulicami przyległymi). Będzie można także spotkać nas na stanowisku przy posterunku przy Starym Ratuszu z ciężkim powstańczym karabinem maszynowym Maxim. Potem oddział wyruszy w kierunku ul. Sobieskiego, gdzie weźmiemy udział w inscenizacjach związanych z wyzwoleniem Gniezna w 1918 r.

Zapraszamy do wspólnego świętowania!

W związku z nawiązaną współpracą z Wielkopolskim Muzeum Niepodległości, Biuro Programu „Niepodległa” aktywnie włącza się w organizację wydarzeń upamiętniających setną rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego.

grupa żołnierzy na koniach defiluje przed trybuną na której stoi marszałek

Defilada przed marszałkiem Edwardem Rydzem-Śmigłym, 1939. Zbiory NAC online, syg. 1-W-1420-1

Miejsce wydarzenia

GNIEZNO, Gniezno, Polska

Szczegóły lokalizacji

12.00 - Katedra w Gnieźnie (ul. Jana Łaskiego), 13.20 - cmentarz św. Piotra i Pawła (ul. Kłeckoska), 16.00 - Rynek w Gnieźnie, 18.30 - koszary (ul. Sobieskiego)

Adres

GNIEZNO, Gniezno, Polska