Kontrast
Wielkość czcionki

Obchody 79. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej

2019.04.25 Parkowa 3, Bircza, Polska
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
  • dla dzieci
  • plenerowo
  • rekonstrukcje/inscenizacje
Organizator: Stowarzyszenie Wspierające Rozwój Edukacji na Obszarach Wiejskich Szansa.
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach: 11.00-13.00

W dniu 25 kwietnia 2019 r. odbędzie się w Birczy doroczna uroczystość z okazji rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

O godzinie 11.00 W Kościele Parafialnym w Birczy odbędzie się Msza Św. w intencji ofiar zbrodni, a następnie udamy się na miejsce pamięci, gdzie rosną Dęby Pamięci dedykowane 6 ofiarom Zbrodni Katyńskiej. Zostały one posadzone w 2009 roku przez młodzież i nauczycieli Gimnazjum im ks. płk. prałata Tadeusza Dłubacza w Birczy. Poświęcone są zamordowanym bohaterom związanym z Birczą i Podkarpaciem, m.in. postaci por. Zygmunta Kusiaka.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego młodzież zaprezentuje część artystyczną, podczas której przypomniane zostaną sylwetki bohaterów z Listy Katyńskiej, którzy żyli i pracowali w naszym regionie. Obecnie upamiętnia ich także obelisk z pamiątkową tablicą, pod którym zostaną złożone kwiaty i znicze. Co roku przypominamy tam o naszych bohaterach podczas uroczystych obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Uczestniczą w nich uczniowie, władze, goście, rodziny ofiar, wojsko, przedstawiciele instytucji, nauczyciele, społecznicy.

Na koniec odbędzie się spotkanie gości, rodzin, władz i mieszkańców.

Program Edukacyjny „Katyń … Ocalić od zapomnienia” ma na celu kultywowanie pamięci Polaków – ofiar zbrodni katyńskiej. Realizowany jest w ramach programu Pionierzy Polskiej Niepodległości realizowanego przez Instytut Pileckiego. Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

portret mężczyzny w stroju wojskowym

Mjr Kazimierz Tarnawski.

Miejsce wydarzenia

Parkowa 3, Bircza, Polska

Szczegóły lokalizacji

Przy Środowiskowym Domu Opieki Społecznej , kościół.

Adres

Bircza, Polska