Kontrast
Wielkość czcionki

„Pełna chwały i męstwa działalność bojowa…” – wystawa w Poznaniu

08.08 - 31.01.2021 Wielkopolskie Muzeum Wojskowe. Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, Stary Rynek, Poznań, Polska
Dodaj do kalendarza
Organizator: Muzeum Narodowe w Poznaniu
Płatność: Należy zakupić regularny bilet do muzeum

Od 8 sierpnia b.r. do 31 stycznia 2021 w zbiorach Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego udostępniono specjalny pokaz „Pełna chwały i męstwa działalność bojowa…”, który dotyczy udziału żołnierzy wielkopolskich w wojnie polsko- bolszewickiej 1919- 1920. Ma on przypominać o ogromnym męstwie walczących Wielkopolan oraz staraniach całego społeczeństwa zamieszkującego tamtejsze tereny.

Pokaz organizowany jest z okazji 100. rocznicy wojny polsko-bolszewickiej oraz wydarzeń znanych powszechnie pod nazwą „Cud nad Wisłą”. Wielkopolscy żołnierze brali udział w powyższych wydarzeniach już od marca 1919 r. i odegrali istotną rolę w walce o obronę Kresów Wschodnich.

W zbiorach Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego znajdują się eksponaty pochodzące z czasów wojny polsko- bolszewickiej. Dzięki nim można właściwie zobrazować historyczne wydarzenia i je zgłębić. W większości są one powiązane z konkretnymi osobami, m. in. ppłk. Albertem Traegerem, płk. Stanisławem Siudą, płk. Leonem Dębskim, będącymi uczestnikami opisywanych wydarzeń. Wśród eksponatów wystawy „Pełna chwały i męstwa działalność bojowa…” będą liczne fragmenty tekstów źródłowych, egzemplarze używanej wtedy broni i mundurów. Ciekawym uzupełnieniem pokazu są wyjątkowe plakaty z 1920 roku oraz powiększenia z obszernej kolekcji muzealnych fotografii.

Zapraszamy do udziału w wydarzeniu!

zdjęcie przedstawia żołnierzy 56 pułku piechoty Wielkopolskiej prezentujących zdobyte na bolszewikach w bitwie pod Stołpiszczem w dniu 4 czerwca 1920 r. armaty, ciężkie karabiny maszynowe i amunicję

Żołnierze 56 pułku piechoty Wielkopolskiej (2 p. strzelców Wlkp.) prezentujący zdobyte na bolszewikach w bitwie pod Stołpiszczem. Fot. MNP

Miejsce wydarzenia

Wielkopolskie Muzeum Wojskowe. Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, Stary Rynek, Poznań, Polska

Adres

Wielkopolskie Muzeum Wojskowe. Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, Stary Rynek, Poznań, Polska