Kontrast
Wielkość czcionki

Piknik historyczny „Przez patriotyzm, ku wolności”

2020.10.09 Zieleń 56, 87-200 Wąbrzeźno, Polska
Dodaj do kalendarza
  • aktywnie
  • bezpłatnie
  • dla dzieci
  • folklor/rękodzieło
  • plenerowo
  • warsztaty
Organizator: Stowarzyszenie "Przyjaciele Wronia"
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach: 10:00 - 13:00

Stowarzyszenie Przyjaciele Wronia i Szkoła Podstawowa im. gen. Tadeusza Kościuszki w Zieleniu zapraszają na piknik historyczny, podczas którego zaplanowano szereg działań aktywizujących i edukacyjnych. Głównym punktem będzie możliwość udziału w żywej lekcji historii „Od powstania listopadowego, do odzyskania niepodległości” przygotowanej przez Agencja Widowiskowa “Arkona”. Uczestnicy pikniku obejrzą pokaz walki na szable, przemarsz wojska, pokaz i nauka musztry, będą mogli wziąć udział w konkursach, grach i zabawach związanych z czasami wojny polsko-bolszewickiej, obejrzeć stanowiska historyczne min. Wojskowy punkt medyczny, mennicę, kuchnię polową, punkt rekrutacji oraz kolportażu gazetki z opisanym przebiegiem wojny polsko-bolszewickiej.

Tego dnia zostanie odsłonięty mural na ścianie Szkoły Podstawowej w Zieleniu, który nawiązuje do walk o niepodległość, bitwy warszawskiej oraz edukacji.

Podczas pikniku historycznego uczestnicy będą mogli wziąć udział w prelekcji pracownika Instytutu Pamięci Narodowej na temat wojny polsko-bolszewickiej i wielkiego zwycięstwa roku 1920 oraz zagrać w historyczną grę wielkoformatową.

Uczestnicy pikniku wezmą udział w warsztatach kulinarnych o tematyce “W chłopskiej kuchni 100 lat temu”. Warsztaty poprowadzą lokalne działaczki z Koła Gospodyń Wiejskich w Małych Radowiskach, Czystochlebiu oraz Wałyczyku we współpracy z Radą Rodziców szkoły w Zieleniu.

W ramach warsztatów rękodzielniczych powstaną ozdoby i biżuteria w barwach narodowych oraz zabawki, jakimi bawili się nasi dziadkowie. Najmłodsi będą mogli potoczyć fajerki lub beczułki, porzucać do celu piłką szmacianą lub wiankami na kołki itp.

Podczas pikniku zaprezentowane zostaną fotografie międzywojennego Zielenia oraz ówczesnych mieszkańców okolicznych miejscowości. Zostanie przygotowana wystawa o ks. Józefie Chodzińskim z Zielenia oraz ks. Władysławie Łęgowskim z Wielkich Radowisk. Księża w okresie międzywojennym prowadzili działalność społeczną, edukacyjną, pomagali polskim rodzinom i przyczyniali się do kształtowania postaw patriotycznych społeczności okolicznych miejscowości.

Młodsi uczestnicy pikniku historycznego będą mieli możliwość wzięcia udziału w zajęciach warsztatowych przeprowadzonych przez pracownika Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej w Toruniu. Warsztaty odbędą się pod hasłem: “Co oznacza słowo patriotyzm?”. Zajęcia będą łączyły ze sobą elementy śpiewu i rysunku oraz treści patriotyczne.

Podczas pikniku będzie można poznać modę dwudziestolecia oraz zrobić zdjęcie w stroju epoki w fotobudce.

Dzieci, młodzież i dorośli będą mogli przejechać się małym czołgiem z okresu wojny polsko-bolszewickiej.

Serdecznie zapraszamy!

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

Na plakacie znajduje się wizerunek Tadeusza Kościuszki oraz wymienione są atrakcje przewidziane na pikniku.

Miejsce wydarzenia

Zieleń 56, 87-200 Wąbrzeźno, Polska

Szczegóły lokalizacji

Szkoła Podstawowa im. gen. Tadeusza Kościuszki w Zieleniu

Adres

Zieleń, Polska