Kontrast
Wielkość czcionki

Pokaz filmu „O zwierzętach i ludziach” | reż. Ł. Czajka

2019.09.15 Aleje Ujazdowskie 4, Warszawa, Polska
Dodaj do kalendarza
  • plenerowo
Organizator: Biuro Programu Niepodległa
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach: 20:00-21:00

W nawiązaniu do 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej „Niepodległa. Miejsce spotkań” zaprasza na pokaz filmu dokumentalnego „O zwierzętach i ludziach”, opowiadającego historię małżeństwa Żabińskich, zarządzających warszawskim zoo m.in. w czasie wojny.

Dokument opowiadający o Janie i Antoninie Żabińskich to pasjonująca historia człowieczeństwa, które nie domaga się uznania i poklasku. Film opowiada historię z jednej strony znaną, zekranizowaną np. w filmie fabularnym „Azyl” Niki Caro z Jessicą Chastain w roli głównej, z drugiej na tyle wyjątkową, że zasługującą na powtórne opowiedzenie, w formie dokumentalnej. Łukasz Czajka przedstawia nam historię małżeństwa Żabińskich – opiekunów warszawskiego zoo m.in. w okresie II wojny światowej – posługując się bogatymi archiwaliami i wspomnieniami żyjących świadków wydarzeń. Dzięki temu jeszcze lepiej możemy zrozumieć heroizm pary, która ryzykując życiem dawała schronienie na terenie zoo osobom prześladowanym przez hitlerowców, głównie pochodzenia żydowskiego. Z materiałów archiwalnych, fragmentów inscenizowanych, wypowiedzi świadków i ocalonych powstała niezwykła opowieść, w której na pierwszym planie jest odwaga i wielka pasja, a w tle nieco surrealistyczne spojrzenie na wspólny los ludzi i zwierząt.

_____

więcej o filmie:

Celem ogrodów zoologicznych jest ratowanie gatunków zagrożonych wyginięciem. Tę funkcję w przewrotny sposób realizowało w czasie II wojny światowej warszawskie zoo. Po wybuchu wojny naziści część zwierząt zabili, a inne wywieźli do Rzeszy. Wówczas opuszczone stajenki i budki w zoo zajął gatunek najbardziej zagrożony podczas działań wojennych – człowiek. Byli to Żydzi uciekający przed niechybną śmiercią oraz żołnierze Armii Krajowej. Ukrywali się oni w opuszczonych budynkach zoo oraz w domu Jana Żabińskiego, ówczesnego dyrektora tej placówki. Schronienie znalazło w sumie kilkaset osób.

Użyte w filmie metafory, wyjątkowe ujęcia zwierząt, bogate archiwalia oraz wywiady z ostatnimi żyjącymi świadkami tamtych wydarzeń są próbą opowiedzenia tej nieprawdopodobnej historii.

TWÓRCY
scenariusz i reżyseria: Łukasz Czajka
zdjęcia: Kacper Czubak Cinematographer
montaż: Jakub Piątek
muzyka: Marcin Masecki
Antonina – off: Maria Pakulnis (Fanpage)
udźwiękowienie: Marcin Lenarczyk
produkcja: Anna Wereda – AUTOGRAF_film

KOPRODUCENCI
TVP S.A., Mazowiecki Instytut Kultury, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Narodowe Centrum Kultury, MX35

FESTIWALE
Kraków Film Festival, Poland 2019

Premiera kinowa 6 września 2019.

_____

NMS
Organizatorem pokazu jest „Niepodległa. Miejsce spotkań”, kawiarniana przestrzeń w Łazienkach Królewskich, w której w miłej atmosferze można wziąć udział w niezobowiązujących, licznych wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez Niepodległa z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i odbudowywania polskiej państwowości.

„Niepodległa. Miejsce spotkań” znajduje się w Łazienkach Królewskich, przy Al. Ujazdowskich 4, wejście przez pierwszą furtkę, idąc od Ogrodu Botanicznego.

kadr z filmu

Miejsce wydarzenia

Aleje Ujazdowskie 4, Warszawa, Polska

Szczegóły lokalizacji

„Niepodległa. Miejsce spotkań” znajduje się w Łazienkach Królewskich, przy al. Ujazdowskich (wejście przez furtkę przy Ogrodzie Botanicznym).

Adres

Aleje Ujazdowskie 4, Warszawa, Polska