Kontrast
Wielkość czcionki

Polski Sejm Dzielnicowy 2018

2018.12.02 Poznań, Polska
Dodaj do kalendarza
  • aktywnie
  • bezpłatnie
  • dla dzieci
  • plenerowo
  • rekonstrukcje/inscenizacje
Organizator: Fundacja Zakłady Kórnickie
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach: 13.30 - 19.00

Kulminacją obchodów 100. rocznicy Polskiego Sejmu Dzielnicowego będzie Pochód Polski. Pochód przejdzie ulicami Poznania w dniu 2 grudnia 2018 r. i będzie nawiązywał do przemarszu „delegatów i delegowanych” ulicami Poznania z kościoła farnego do Sali Apollo, który stał się wówczas nie widzianą od dziesięcioleci, wielką manifestacją polskości. Nasz pochód wyruszy 2 grudnia 2018 r. o godz. 14.45 z przed Fary Poznańskiej.

„Dnia tego pamiętnego miasto tonęło w powodzi chorągwi biało-czerwonych i sztandarów z białym orłem w czerwonym polu. Szare mury Śródmieścia jakoby ożyły w tej nocy i tysiącem igrających na wietrze chorągwi mówiły nam o minionej niewoli, o niezłomnej naszej sile narodowej i o przyszłości jasnej i radosnej jak te barwy. (…) Najwspanialej oczywiście były przybrane ulice, którymi miał przechodzić pochód delegatów od fary na salę Apollo…”

Pochód Polski przejdzie ulicami Świętosławską, Starym Rynkiem, Paderewskiego, alejami Marcinkowskiego, ulicami Piekary, Ratajczaka i Niezłomnych, by dojść pod pomnik Powstańców Wielkopolskich, gdzie nastąpi złożenie kwiatów.

„Pochód otwierał sztandar Sokoła, za nim postępowała orkiestra, (…) za orkiestrą sztandar Skautów.”

„Następował pochód delegatów, którzy zaszeregowani czwórkami posuwali się naprzód wśród szpaleru zgromadzonych wszędzie na chodnikach tłumów, witających z żywiołowym wprost entuzjazmem. Okna, balkony, nabite były głowami ludzkiemi, dachy nawet zajęto, a zewsząd powiewały chustki, kapelusze, chorągiewki, uśmiechano się, płakano z radości, matki podnosiły małe dzieci na rękach, starcom oczy paliły się młodzieńczym ogniem – czuło się dzień historyczny.”

Zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania śladem delegatów i delegowanych na POLSKI SEJM DZIELNICOWY, zwołany w Poznaniu w grudniu 1918 r. O godz. 13.30 pochód poprzedzi uroczysta Msza Św. w Farze Poznańskiej. Po zakończeniu pochodu organizatorzy zapraszają wszystkich na grochówkę.

W związku z nawiązaną współpracą z Wielkopolskim Muzeum Niepodległości, Biuro Programu „Niepodległa” aktywnie włącza się w organizację wydarzeń upamiętniających setną rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego.

Logo Polskiego Sejmu Dzielnicowego 2018

Miejsce wydarzenia

Poznań, Polska

Szczegóły lokalizacji

Złożenie kwiatów pod kinem Apollo, Msza w Poznańskiej Farze, pochód przed Fary Poznańskiej, by ulicami Świętosławską, Starym Rynkiem, Paderewskiego, alejami Marcinkowskiego, ulicami Piekary, Ratajczaka i Niezłomnych dojść pod pomnik Powstańców Wielkopolskich 1918/1919

Adres

Poznań, Polska