Kontrast
Wielkość czcionki

Wystawa „Powrót Pomorza w Granice Rzeczypospolitej. W setną rocznicę 1920-2020”

07 - 28.02.2020 84-100 Puck, Polska
Dodaj do kalendarza
Organizator: Fundacja Dobrej Książki
Płatność: Wydarzenie bezpłatne

Zapraszamy na jubileuszową wystawę pt. „Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej. W setną rocznicę 1920–2020”, stworzoną przez Fundację Dobrej Książki w Warszawie oraz Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku.

Celem wystawy jest przybliżenie historycznych wydarzeń związanych z powrotem Polski na Pomorze Nadwiślańskie. Kluczowym jest uwypuklenie powrotu Polski na Pomorze, a nie Pomorza do Polski, gdyż właśnie tak przebiegał ten proces. Ważny jest kontekst tego, co działo się na Pomorzu w XIX wieku i dlaczego tak, a nie inaczej przebiegał proces powrotu Polski na Pomorze. Równie istotne jest ukazanie procesów modernizacyjnych na Pomorzu w XIX wieku, znaczenie polskiego ruchu narodowego, specyfika kulturowa Pomorza Nadwiślańskiego, jego znaczenie przed I wojną światową, przełom lat 1918- 1919, proces przejmowania Pomorza przez Polskę, plebiscyt, kształtowanie granic, powstanie struktur władzy w 1920 roku. Wszystkie te elementy można odnaleźć na przedstawionych na wystawie planszach.

Wystawa będzie obecna podczas centralnych uroczystości 100. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem z udziałem Prezydenta RP.

Wystawę „Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej w setną rocznicę. 1920-2020” dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

plansza tytułowa wystawy z zarysem mapy Pomorza oraz logo organizatorów

Miejsce wydarzenia

84-100 Puck, Polska