Kontrast
Wielkość czcionki

prelekcja dr Moniki Bisek – Grąz “Reemigracja z Francji w ujęciu kulturowym”

2024.05.20 Piotra Wysockiego 29, Wałbrzych, Polska
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
  • przystosowane dla niepełnosprawnych
Organizator: Centrum Nauki, Kultury i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach: 17:30 - 19:00
Wydarzenie przystosowane dla niepełnosprawnych: rampa, winda

Centrum Nauki, Kultury i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu serdecznie zaprasza na prelekcję “Reemigracja z Francji w ujęciu kulturowym” dr Moniki Bisek – Grąz, która odbędzie się w ramach realizacji projektu “Powroty do ojczyzny – reemigracja z Francji w regionie wałbrzyskim”. W trakcie autorskiej prezentacji mowa będzie o społecznych aspektach związanych z grupą polskich reemigrantów z Francji po II wojnie światowej. Co wyróżniało polskich Francuzów w pierwszych latach po ich przybyciu? Jak wyglądało ich codzienne życie w powojennym Wałbrzychu? Jak dorastanie we Francji wpłynęło na ich poczyniania w Polsce, na ich wizję ojczyzny? O tych i innych zagadnieniach będzie mowa już w najbliższy poniedziałek w Starej Kopalni!

dr Monika Bisek-Grąz – doktor kulturoznawstwa, członkini Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego i Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, koordynatorka i realizatorka projektów związanych z tożsamością kulturową. W swoich badaniach zajmuje się obrzędowością rodzinną i tematyką kultury ludowej Dolnego Śląska, adaptacją społeczno-kulturalną mieszkańców regionu po 1945 r.

Wydarzenia w ramach projektu “Powroty do ojczyzny – reemigracja z Francji w regionie wałbrzyskim” skupione są wokół warsztatów i interakcji seniorów – świadków historii i ich rodzin z młodzieżą z regionu wałbrzyskiego, których celem jest przeprowadzenie i nagranie wywiadów oraz zgromadzenie pamiątek i dokumentów ukazujących reemigrację Polaków z Francji do Dolnośląskiego Zagłębia Węglowego w latach 40. XX w. Pragniemy zarówno przedstawić historię grupy ok. 40 tys. reemigrantów, skupić się na ich codzienności, na przebiegu samego powrotu, jak też chcemy odczarować mity i nawiązać do patriotycznej postawy ludzi, którzy pozostawili za sobą Zachód i często ugruntowaną sytuację ekonomiczną, by pomóc w budowaniu powojennej, od lat nie widzianej ojczyzny.

Wydarzenie bezpłatne, wstęp wolny!

Projekt dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

plakat informacyjny zawierający podstawowe dane dotyczące zakresu i terminu spotkania

Miejsce wydarzenia

Piotra Wysockiego 29, Wałbrzych, Polska

Szczegóły lokalizacji

Centrum Nauki, Kultury i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu, Kawiarnia Sztygarówka

Adres

Piotra Wysockiego 29, Wałbrzych, Polska