Kontrast
Wielkość czcionki

Prezentacja wystawy „Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918-23” w Berlinie

04 - 24.10.2019 Dorothea-Schlegel-Platz, Berlin, Niemcy
Dodaj do kalendarza
  • plenerowo
Organizator: Instytut Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność
Płatność: Wydarzenie bezpłatne

Już 4 października plenerowa wystawa poświęcona odradzaniu się Europy po I wojnie światowej przyjedzie do Berlina. Ekspozycja, przygotowana przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność we współpracy z historykami z kilkunastu krajów, stanowi próbę syntezy burzliwych początków dwudziestolecia międzywojennego, ze szczególnym uwzględnieniem historii Europy Środkowo-Wschodniej. Ponad 200 materiałów archiwalnych – fotografii, dokumentów i filmów – oraz indywidualne wspomnienia z tamtego okresu składają się na opowieść o wyłanianiu się nowego ładu w regionie i na całym kontynencie.

Wystawa, która do tej pory pokazywana była m.in. w Pradze, Sarajewie i Verdun, pokazuje niespotykaną skalę przemian politycznych, jakie zaszły w latach 1918-23 w Europie. Oficjalna prezentacja wystawy, podczas której będzie można ją zwiedzić z udziałem twórców i kuratorów, odbędzie się
w poniedziałek 14 października o g. 17.00 przy Dorothea-Schlegel-Platz. Tego samego dnia o g. 19.00 w berlińskiej Akademii Katolickiej odbędzie się towarzysząca wystawie debata zatytułowana 1919 – 1939 – 1989. Europejskie punkty zwrotne z perspektywy stulecia z udziałem prof. Dana Dinera, prof. Hansa-Ulricha Thamera i prof. Jana Rydla.

Zdjęcie przedstawia wystawę plenerową

Wystawa przywołuje ważne wydarzenia sprzed 100 lat, uzmysławiając nam, dlaczego są one istotne dla zrozumienia nie tylko II wojny światowej, ale także współczesnej Europy Środkowo-Wschodniej – tłumaczy prof. Barbara Kirshenblatt-Gimblett, jedna z konsultantek scenariusza wystawy. Prof. Jan Rydel, koordynator strony polskiej w ENRS, dodaje: Chcemy pokazać, że konsekwencje niektórych zjawisk sprzed 100 lat odczuwamy do dziś. Poprzez zestawienie różnych interpretacji procesów, które rozegrały się w naszym regionie po Wielkiej Wojnie, możemy zaprezentować także odmienne wrażliwości poszczególnych narodów i różnorodność obrazów tego konfliktu utrwalonych w zbiorowej pamięci.

Ekspozycja ma formę biało-srebrnego pawilonu w kształcie sześcianu, wyróżniającego się oryginalną konstrukcją. Treść wystawy, w postaci tekstu, zdjęć archiwalnych czy elementów interaktywnych, prezentowana jest zarówno wewnątrz pawilonu, jak i na jego zewnętrznych ścianach. Wykorzystane jest także tło dźwiękowe oraz filmy z epoki.

Wystawa opowiada historię tworzenia się nowego ładu politycznego. Poprzez użycie dwóch kontrastujących ze sobą materiałów – sztywnej stali i jasnego, lekkiego materiału – chcemy pokazać zderzenie tego, co stare z tym, co nowe – tłumaczy Andrzej Jaworski ze studia JAZ Architekci odpowiedzialnego za projekt ekspozycji.

Berlin jest piątym przystankiem wystawy na trasie po Europie. Wcześniejsze prezentacje miały miejsce w Pradze, Sarajewie, Bratysławie i Verdun.
W listopadzie wystawa zostanie zaprezentowana w niemieckim Weimarze.

Więcej informacji na temat projektu, ekspertów zaangażowanych
w przygotowanie wystawy oraz międzynarodowej trasy można znaleźć pod adresem: www.enrs.eu/afterthegreatwar.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Zdjęcie przedstawia wystawę plenerową

Partnerzy w Berlinie:
Instytut Federalny ds. Kultury i Historii Niemców w Europie Środkowo-Wschodniej (Oldenburg)
EUnic – Stowarzyszenie Narodowych Instytutów Kultury Unii Europejskiej
Instytut Polski w Berlinie
Instytut Słowacki w Berlinie
Instytut Kultury Rumuńskiej w Berlinie
Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej (Poczdam)

Pozostali partnerzy:
EUscreen
European Film Gateway

Zdjęcie przedstawia wystawę plenerową

Miejsce wydarzenia

Dorothea-Schlegel-Platz, Berlin, Niemcy

Adres

Dorothea-Schlegel-Platz, Berlin, Niemcy