Kontrast
Wielkość czcionki

Projekcja filmu niemego z 1929 roku połączona z muzyką na żywo

2018.12.05 Nowy Tomyśl, Polska
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
  • folklor/rękodzieło
Organizator: Nowotomyski Ośrodek Kultury
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach: 9.00-10.00

Nowotomyski Ośrodek Kultury zaprasza na wyjątkowe wydarzenie – projekcję filmu niemego z 1929 r. „Ponad śnieg” na podstawie dramatu Stefana Żeromskiego „Ponad śnieg bielszym się stanę”.

Wydarzenie odbędzie się w środę 5 grudnia 2018 r. o godz. 9.00 w sali widowiskowej Nowotomyskiego Ośrodka Kultury. Integralną część tego pokazu stanowi muzyka na żywo oparta na motywach kresowych oraz melodiach ludowych zapisanych przez Oskara Kolberga. To koncert folkowy łączący tradycyjną muzykę europejską z jazzową improwizacją i rockowymi elementami.

Akcja filmu toczy się na kresach wschodnich w czasach współczesnych Żeromskiemu około roku 1918 r. Film dotyka wrażliwej tematyki nieszczęśliwej miłości, konfliktów pokoleń, błędów młodości, poczucia winy i żalu za popełnione niegodnie czyny. Na tematykę rodzinną nakładają się historyczne podziały narodowościowe, które występowały na wschodnich rubieżach Polski i wydarzenia wojny polsko-bolszewickiej. Pierwowzorem literackim filmu był dramat Stefana Żeromskiego w trzech aktach „Pond śnieg bielszym się stanę”, wystawiony po raz pierwszy 29 listopada 1919 r. Pierwsze wydanie książkowe dramatu ukazało się jesienią 1920 r.

W związku z nawiązaną współpracą z Wielkopolskim Muzeum Niepodległości, Biuro Programu „Niepodległa” aktywnie włącza się w organizację wydarzeń upamiętniających setną rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego.

Film niemy

Miejsce wydarzenia

Nowy Tomyśl, Polska

Szczegóły lokalizacji

Nowotomyski Ośrodek Kultury

Adres

Nowy Tomyśl, Polska