Kontrast
Wielkość czcionki

Promocja publikacji „Szczypiorno. Tu rodziła się niepodległość”

2018.12.20 Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu, Kościuszki, Kalisz, Polska
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
Organizator: Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach: 17:00-18:00

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej i Biuro Programu „Niepodległa” zapraszają na promocję albumu pt. „Szczypiorno. Tu rodziła się niepodległość”.

Album, do którego wstęp napisała kustosz Działu historii MOZK Anna Roth, zawiera wybór fotografii z obozu w Szczypiornie pochodzących ze zbiorów kaliskiego muzeum. Obóz jeniecki w Szczypiornie założony został w styczniu 1915 r. w ramach przygotowywanej przez Niemcy ofensywy na wschód i miał być tylko obozem przejściowym, kwarantannowym, działającym w okresie letnim. Początkowo przetrzymywano tam jeńców rosyjskich. Później dołączyli do nich jeńcy różnych narodowości, różnego wyznania i różnego koloru skóry. Byli wśród nich: Anglicy, Amerykanie, Włosi, Francuzi, Belgowie, Serbowie i Czarnogórcy, Australijczycy, Hindusi oraz żołnierze z wojsk kolonialnych. W praktyce okazało się, że obóz istniał do końca wojny i przewinęło się przez niego ponad 20 tysięcy jeńców wojennych oraz osób cywilnych podejrzanych o niepodległościowe i wolnościowe poglądy.

W Szczypiornie pierwsi legioniści pojawili się 13 lipca 1917 r. Jak wspominał Wacław Kobyłecki – jeden z internowanych żołnierzy, ich oczom ukazało się: „miasto otoczone kilkoma rzędami drutów kolczastych. Miasto powolnego konania z głodu. Miasto niewoli.”

Fotografie ze zbiorów MOZK przedstawiają codzienne życie legionistów w obozie, infrastrukturę obozową – baraki, ambulatorium, plac apelowy, kantynę oraz wydarzenia takie jak naszywanie numerów obozowych czy odprawianie nabożeństwa.

Podczas promocji książki posłuchać będzie można pieśni legionowych w wykonaniu uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu.

Publikacja została wydana przez Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Organizatorem wydarzenia jest Biuro Programu „Niepodległa”.

Plakat promocja albumu

Miejsce wydarzenia

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu, Kościuszki, Kalisz, Polska

Adres

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu, Kościuszki, Kalisz, Polska