Kontrast
Wielkość czcionki

„Przerzucane słowa” – historia Powstańców w teatrze telewizji

06.10.2020 - 30.12.2022
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
  • dla dzieci
  • ogólnopolskie
Organizator: Wojewoda Opolski
Płatność: Wydarzenie bezpłatne

„Przerzucane słowa” – spektakl, nawiązujący do Powstania Warszawskiego, Fabuła spektaklu opiera się na podstawie unikatowej dziś korespondencji jenieckiej Powstańców Warszawskich, przechowywanej w zbiorach Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. Za korespondencję służyły małe kartki obciążane kamieniami, przerzucane przez kolczaste ogrodzenie dzielące sektory Stalagu 344 Lamsdorf (Łambinowice) w 1944 r. W krótkich listach Powstańców czytamy o wszystkim tym, co było wówczas źródłem bolączek Jeńców, o codziennych problemach, takich jak m.in. głód, chłód, wszy, strach i niepokój o najbliższych. Na małych kartkach Jeńcy wymieniali się także uwagami dot. bardziej przyziemnych spraw jak np. brak papierosów czy papieru i ołówka.

Do dziś zachowały się przykłady tej niecodziennej korespondencji Stanisława Grąbczewskiego ps. „Stanisława III”, adresowej do jego przyjaciółki Janiny Jarzęckiej ps. „Mewy”, a także Witolda Kuli ps. „Witka” do Jadwigi Zakrzewskiej-Tuszyńskiej ps. „Ewy”. Listy te obrazują ich tęsknoty, pragnienia, obawy – codzienność reprezentatywną dla blisko 6 tys. z ok. 17 tys. Powstańców, którzy po kapitulacji Warszawy w 1944 r. trafili do Stalagu 344 Lamsdorf – na terenie dzisiejszej Opolszczyzny. W spektaklu tym czołową postać odgrywa kpt. Franciszek Rataj – Powstaniec Śląski, którego losy poznajemy w pierwszym spektaklu tj. „Podrzucane słowa”

Zapraszamy do oglądania!

Projekt Wojewody Opolskiego „Podrzucane słowa, przerzucane słowa” – historia Powstańców w teatrze telewizji” sfinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

czarno-biały kadr z trzema stojącymi aktorami w biurze