Kontrast
Wielkość czcionki

Rekonstrukcja „Ku Niepodległej! 100. rocznica wybuchu I Powstania Śląskiego”

2019.08.17 Dworcowa, Godów, Polska
Dodaj do kalendarza
  • aktywnie
  • bezpłatnie
  • dla dzieci
  • plenerowo
  • przystosowane dla niepełnosprawnych
  • rekonstrukcje/inscenizacje
  • zwierzęta mile widziane
Organizator: Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach: 18.30-22.00
Wydarzenie przystosowane dla niepełnosprawnych: Wydarzenie odbywa się w plenerze

Dokładnie w 100. rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego w nocy z 16/17 sierpnia 2019 r. zapraszamy do miejsc, w których to wydarzenie miało miejsce.

Od początku 1919 roku przez Górny Śląsk przetaczała się fala strajków. Do największej tragedii doszło w kopalni ,,Mysłowice”. 15 sierpnia 1919 roku przed bramą kopalni zgromadziło się około trzech tysięcy górników wraz z rodzinami, żądając wypłaty zaległych wynagrodzeń. Niemcy otworzyli ogień, zabijając siedmiu górników, dwie kobiety oraz trzynastoletniego chłopca.

Wiadomość o masakrze zbulwersowała i zradykalizowała nastroje społeczne. Po zatrzymaniu m.in. J. Grzegorzka z dokumentami Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska, grupa uchodźców w Piotrowicach k. Karwiny z Maksymilianem Iksalem na czele podjęła decyzję o wybuchu powstania 17 sierpnia 1919 roku o godz. 2.00. Powstańcy przekroczyli Olzę, zaatakowali Gołkowice oraz dworzec kolejowy w Godowie.

Oddział Powstańców sformowany z uchodźców śląskich w obozie w Piotrowicach, pod dowództwem Jana Wyglendy i Mikołaja Witczaka, stoczył pod wsią Godów zwycięską potyczkę z Grenzschutzem. W nocy przybyła od strony Strumienia pierwsza grupa Powstańców Śląskich pod dowództwem Jana Wyglendy i zaatakowała wzgórze w pobliżu stacji kolejowej, które zajmowały oddziały niemieckie. Druga grupa pod dowództwem Mikołaja Witczaka rozpoczęła ostrzał z broni ręcznej, a trzecia wysadziła most linii kolejowej od strony Rybnika. Zdobyto ciężki karabin maszynowy i około 70 karabinów powtarzalnych. W walce zginęło 46 Niemców
i 6 Powstańców (Franciszek Burdzik, Adam Dudzik, Karol Wodecki i Józef Zielecki z Godowa, Wilhelm Kirszuk i Stanisław Szarlej z Rydułtów). Powstańcy wzięli do niewoli por. Petersa i 9 żołnierzy Grenschutzu. Głównym celem bitwy było otwarcie drogi ze Śląska Cieszyńskiego na północ w kierunku Wodzisławia Śląskiego.

Walki powstańcze w krótkim czasie objęły powiaty pszczyński, rybnicki, katowicki oraz te, w których był spory odsetek ludności polskojęzycznej. Po początkowych sukcesach oddziałów powstańczych, niemiecki Grenzschutz sprowadził posiłki. Powstańcy dysponujący bronią ręczną, nie byli w stanie przeciwstawić się broni maszynowej, artylerii, samochodom opancerzonym i pociągom pancernym. 24 sierpnia 1919 roku ze względu na beznadziejnie położenie oddziałów powstańczych oraz wzrastające represje ze strony władz niemieckich Zgrzebniok wydał rozkaz zaprzestania walk.

Tak toczyła się historia. W 2019 roku czcimy pamięć powstańców. 17 sierpnia 2019 r. spotkajmy się w Godowie, przy ul. Dworcowej.

  • od godz. 18.30 Mobilizacja powstańcza przy ognisku
    Prezentacja wystawy „Śląsk – droga do Niepodległej”
  • godz. 19.00 Rekonstrukcja bitwy o Golgotę Godowską (jedna z pierwszych bitew I Powstania Śląskiego)
    Złożenie kwiatów pod odrestaurowanym Pomnikiem Powstańców Śląskich
  • godz. 20.00 Multimedialny spektakl muzyczny w wykonaniu Zespołu Fanga, Grzegorza Płonki, Józefa Skrzeka

Wydarzenie pod honorowym patronatem Jakuba Chełstowskiego Marszałka Województwa Śląskiego oraz Daniela Begera Prezydenta Miasta Świętochłowice.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Szczegóły na: www.muzeumpowstanslaskich.pl, www.slaskie.pl. Zapraszamy!

plakat z informacjami o wydarzeniu i logami

Miejsce wydarzenia

Dworcowa, Godów, Polska

Szczegóły lokalizacji

Godów, ul. Dworcowa - dworzec PKP

Adres

Godów, Polska