Kontrast
Wielkość czcionki

Rekonstrukcja miejsca zdarzenia – BRAK WOLNYCH MIEJSC – spotkanie w ramach konkursu „Stulecie polskiego kryminału”

2019.05.22 Niepodległa Miejsce Spotkań, Aleje Ujazdowskie, Warszawa, Polska
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
  • przystosowane dla niepełnosprawnych
  • warsztaty
Organizator: Biuro Programu "Niepodległa", Komenda Główna Policji we współpracy ze Szkołą Policji w Pile i Kryminalną Piłą
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach: 17.30-20.00

Stało się. 

A raczej: stała się. Zbrodnia. Widać ją gołym okiem, bo przecież leży ciało. Wkrótce ktoś je znajdzie i zadzwoni pod numer alarmowy, uruchamiając trybiki maszyny – dyspozytor, policja, pogotowie, prokurator, technicy… Wkrótce zabłysną policyjne flesze aparatów, a obce oczy będą szukać najdrobniejszych informacji, które pomogłyby w odpowiedzi na pytania co? gdzie? kiedy? jak? czym? dlaczego? kto? co się tak naprawdę wydarzyło?

Jak i gdzie szukać odpowiedzi na te pytania? Jak czytać miejsce zdarzenia? Czy sama obecność ciała na miejscu zdarzenia automatycznie oznacza zbrodnię? Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na te (i wiele innych!) pytania, to zdecydowanie dla Was jest najbliższe spotkanie towarzyszące konkursowi na opowiadanie kryminalne „Stulecie polskiego kryminału”. Zajęcia poprowadzą technicy kryminalistyki ze Szkoły Policji w Pile: komisarz Paweł Leśniewski i młodszy aspirant Jacek Cyran i to zdecydowanie nie będzie typowe spotkanie! Nie oczekujcie suchego wykładu, nie spodziewajcie się zwykłego pokazu technik kryminalistycznych – przygotujcie się na to, że to Wy wskoczycie w kombinezony, wciągniecie na dłonie nitrylowe rękawiczki i zajmiecie się ujawnianiem śladów na (symulowanym!) miejscu zdarzenia. 

Wszystko po to, żebyście na własne oczy zobaczyli, jak wyglądają policyjne oględziny – mamy nadzieję, że odrobina praktyki zainspiruje Was do napisania wciągających opowiadań kryminalnych na konkurs literacki. Być może, posiadając tę podstawową wiedzę o dzisiejszych technikach, zechcecie przenieść Waszego bohatera o sto lat do tyłu, aby utrudnić mu życie jeśli chodzi o wykrywanie śladów. Być może uznacie, że współczesne metody są na tyle fascynujące, że Waszym bohaterem będzie kryminalistyk. A być może popuścicie wodze fantazji i wiedząc, jak mniej więcej pracuje się dzisiaj na miejscu zdarzenia, postanowicie pójść o krok dalej i sami wymyślicie nowe metody śledcze (kto wie?). 

UWAGA! Udział w warsztatach jest bezpłatny, niemniej jednak z uwagi na praktyczny charakter zajęć, obowiązują zapisy: warsztaty@niepodlegla.gov.pl – do wyboru są dwa terminy:

  • godz. 17.30-18.30
  • godz. 18.45-19.45

W mailu zgłaszającym należy wskazać preferowaną grupę – w przypadku wyczerpania się miejsc w jednej grupie, będziemy informować w mailu zwrotnym o braku możliwości wyboru. 

NIESTETY NIE MA JUŻ WOLNYCH MIEJSC! 

zarys ciała wraz z numerkami fotograficznymi, przez plakat przebiega taśma

Miejsce wydarzenia

Niepodległa Miejsce Spotkań, Aleje Ujazdowskie, Warszawa, Polska

Szczegóły lokalizacji

Wejście na teren Łazienek Królewskich furtką od strony Al. Jerozolimskich przy Ogrodzie Botanicznym UW