Kontrast
Wielkość czcionki

Retro kino pod chmurką #4 – „Ada! To nie wypada!” w „Niepodległa. Miejsce spotkań”

2019.08.03
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
  • plenerowo
  • zwierzęta mile widziane
Organizator: Biuro Programu "Niepodległa"
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach: 21:00

Zapraszamy na bezpłatne, letnie seanse polskiego kina międzywojennego!

3 sierpnia spotkamy się, by wspólnie obejrzeć przedwojenną komedię pt. „Ada, to nie wypada!”

Ada jest córką obywatela ziemskiego Antoniego Dziewanowskiego. Daleko jej jednak do dystyngowanej panienki z dobrego domu: jest pełną życia, lekceważącą dobre maniery psotnicą, nad czym wszyscy ubolewają. Bezradny wobec jej temperamentu ojciec postanawia wydać ją za mąż – ze swoim przyjacielem hrabią Orzelskim już od dawna planowali, że ich dzieci się pobiorą. Młodzi nie widzieli się od kilkunastu lat i praktycznie się nie znają. Fred, syn hrabiego, nie pali się do tego małżeństwa, wysyła więc ojca „na zwiady”, by odwiedził Adę na pensji w Krakowie, a sam w tym czasie spotyka się z przyjaciółmi. Ada, przekonana, że to starszy hrabia jest kandydatem do jej ręki, celowo robi na nim jak najgorsze wrażenie. Na jednej z lekcji muzyki na pensji Ada demaskuje Bemola, nauczyciela oszusta. W tajemnicy przed wszystkimi Bemol uczy Adę swojej operetki „Fijołek”. Przez przypadek w dniu premiery operetki Ada zastępuje primadonnę.

Czy Ada zostanie słynną śpiewaczką?
Czy przekona się do Freda?
Czy planowane małżeństwo ma szansę żyć długo i szczęśliwie?
Dowiemy się tego na pokazie.

Seans odbędzie się w ogródku „Niepodległa. Miejsce spotkań”. W przypadku brzydkiej pogody przeniesiemy się pod jego zadaszoną część.

Partnerem cyklu jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny. Filmy zostały poddane cyfrowej rekonstrukcji w ramach projektu Nitrofilm. Projekt „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Wszystkie pokazy są bezpłatne, zapisy nie obowiązują.

Organizatorem seansów jest Niepodległa. Miejsce spotkań, kawiarniana przestrzeń w Łazienkach Królewskich, w której w miłej atmosferze można wziąć udział w niezobowiązujących, licznych wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez Niepodległa z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i odbudowywania polskiej państwowości.

„Niepodległa. Miejsce spotkań” znajduje się w Łazienkach Królewskich, przy al. Ujazdowskich (wejście przez furtkę przy Ogrodzie Botanicznym).

Zdziwiona kobieta z szeroko otwartymi oczami, ubrana w elegancką koszulę, nosząca kapelusz na głowie.

Miejsce wydarzenia

Szczegóły lokalizacji

„Niepodległa. Miejsce spotkań” znajduje się w Łazienkach Królewskich, przy al. Ujazdowskich (wejście przez furtkę przy Ogrodzie Botanicznym).

Adres

al. Ujazdowskie 4, Warszawa, Polska