Kontrast
Wielkość czcionki

Rzeszowski modernizm – premierowy pokaz filmu krótkometrażowego

2019.11.18 Ratusz, Rynek, Rzeszów, Polska
Dodaj do kalendarza
Organizator: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach: 17.00-18.00

Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza na pokaz filmu o rzeszowskim modernizmie.

Krótkometrażowy film jest częścią projektu „Infrastruktura Niepodległości”. Przedstawia reprezentacyjne przykłady międzywojennej architektury modernistycznej Rzeszowa, która stanowiła ważny element w procesie modernizacji miasta.

Po odzyskaniu niepodległości odbudowę państwa polskiego oparto na wielkich procesach modernizacyjnych, które miały zatrzeć pozostałe po zaborach różnice polityczne, gospodarcze i społeczno-kulturalne kraju. Aspiracja do nowoczesności stała się ważnym elementem budowanej na nowo tożsamości narodowej. Widocznym znakiem wieloaspektowych przeobrażeń kraju była nowoczesna, modernistyczna architektura, której liczne przykłady można odnaleźć w Rzeszowie. W filmie przedstawiono wille i kamienice wzniesione zarówno z inicjatywy prywatnych inwestorów jak również obiekty powstałe w związku z włączeniem miasta w obszar Centralnego Okręgu Przemysłowego. Film ukazuje jak w okresie międzywojennym Rzeszów stał się ożywionym ośrodkiem budowlanym atrakcyjnym dla inwestorów i architektów z całej II Rzeczpospolitej.

W filmie zamieszczono nagrania zrealizowane podczas spaceru architektonicznego, który odbył się w październiku w ramach tego samego projektu.
W realizacji zostały wykorzystane zdjęcia archiwalne pochodzące z zasobów Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Koordynatorki wydarzenia: Joanna Malczewska, Agata Mikrut

Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

szary, prosty baner z informacjami o wydarzeniu

Miejsce wydarzenia

Ratusz, Rynek, Rzeszów, Polska

Szczegóły lokalizacji

Sala Ślubów w Ratuszu

Adres

Ratusz, Rynek, Rzeszów, Polska