Kontrast
Wielkość czcionki

Spektakl muzyczny „Wolność – Upragniona”

2018.12.27 Dąbrowskiego 2A, Luboń, Polska
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
Organizator: Ośrodek Kultury w Luboniu
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach: 19:15

Czym jest Ojczyzna? Krajem wielkim, a może tym pyłkiem najdrobniejszym, który kochasz budząc się każdego poranka, dla którego gotów jesteś poświęcać się, gdy przyjdzie taka konieczność i walczyć. Jest uśmiechem Twego dziecka, Twoich najbliższych, ale też ich łzami i codziennością. A może tym wszystkim?

“Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej.”mNajprościej powiedzieć, że Ojczyzna jest naszym domem, w którym chcemy czuć się bezpiecznie. Na przestrzeni dziejów jednak różne, często burzliwe były losy naszej Ojczyzny…Zabory, w czasie których rozerwano nasz kraj na trzy części, zniszczono nasze flagi i sztandary. Walka o Ojczyznę, o jej godność i istnienie była walką zbrojną, walką codzienną, trwałym bojem o polskość, której bronią były mowa ojczysta i kultura: poezja, pieśni, muzyka i taniec….

„Wolność – Upragniona” to pełen wzruszeń i wspomnień koncert patriotyczny składający się z dwóch części. To podróż sentymentalna, jaką proponujemy w 100 rocznicę odzyskania Niepodległości. W pierwszej części będzie można zobaczyć tańce dworskie Stanisława Augusta, symboliczne rozdzieranie flag przez zaborców, przywracanie nadziei i wolności. Usłyszeć Chopina i zastanowić się przy piosence Marka Grechuty “Czym Ojczyzna jest…” To wszystko dopełni gra świateł i wymowne wizualizacje.

Druga część to roztańczona komedia, łącząca w sobie wspaniałe dialogi z kolorowym światem tańca. To kłótnia Górala i Szlachcianki, na temat, który z tańców nad którym góruje czy wytworny walc, czy skoczny oberek, czy krakowiak z krwi i kości czy tajemnicze tango!!! A żeby ciekawiej było Szlachcianka porywa górala nawet do…….. Nie zdradzajmy wszystkiego, trzeba przyjść i samemu się przekonać.

„Podróżując przez Polskę Stary Góral spotyka Szlachciankę… Ciekawski nasz Góral jest nienależycie, dopytuję się wiec Damę o jej całe życie. Szlachcianka wiele podróżuje i nie jedno już widziała. Opowiada Góralowi gdzie nie była i z kim się nie spotkała. Góral dłużny nie zostaje i też się przechwala. Kłócą się co niemiara!!!! – a w tym wszystkim o taniec się rozchodzi.!!! O czym ta cała sztuka dowodzi!!!”

Profesjonalni tancerze, artyści Teatru Wielkiego w Poznaniu, przecudowna muzyka – to wszystko składa się cudowny spektakl na który serdecznie zapraszamy. Czeka nas 90 minut śmiechu i wzruszeń, kolorowych strojów, niebywale dobrych żartów.

plakat wydarzenia

Miejsce wydarzenia

Dąbrowskiego 2A, Luboń, Polska

Szczegóły lokalizacji

Szkoła Podstawowa nr 3 w Luboniu ul. Dąbrowskiego 2a

Adres

Dąbrowskiego 2A, Luboń, Polska