Kontrast
Wielkość czcionki

Spotkanie „Ossolińskie świadectwa niepodległej kultury polskiej”

2018.12.13 Szewska 37, Wrocław, Polska
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
Organizator: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach: 12.00-15.00

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku został wprowadzony w Polsce stan wojenny. Rozpoczęły się masowe aresztowania opozycjonistów – działaczy i sympatyków „Solidarności”. Młodzi ludzie z wrocławskich kręgów akademickich, związani z Centralnym Ośrodkiem Duszpasterstwa Akademickiego i Duszpasterstwem Akademickim „Wawrzyny” natychmiast zareagowali na wprowadzone represje polityczne – zbierali informacje o osobach internowanych oraz ich rodzinach w celu udzielenia im natychmiastowej pomocy. Wkrótce działania te połączyły się i zostały wsparte przez dostojników kościelnych, zwłaszcza przez księdza arcybiskupa Henryka Gulbinowicza, który nadał im sformalizowaną strukturę, powołując w marcu 1982 roku Arcybiskupi Komitet Charytatywny.

AKCh starał się dotrzeć z pomocą do wszystkich represjonowanych osób na terenie ówczesnej Archidiecezji Wrocławskiej, a także do ich rodzin. Jego członkowie pracowali dobrowolnie i charytatywnie. Zawieszenie stanu wojennego 22 lipca 1983 roku nie przyniosło poprawy sytuacji represjonowanych, dlatego Komitet kontynuował swoją działalność.

„Ossolińskie świadectwa niepodległej kultury polskiej” to spotkanie i dyskusja z udziałem bohaterów tamtych dni, twórców i osób aktywnie zaangażowanych w działalność Arcybiskupiego Komitetu Charytatywnego.

Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

Plakat wydarzenia z nazwą wydarzenia i datą 13 grudnia 2018

Miejsce wydarzenia

Szewska 37, Wrocław, Polska

Szczegóły lokalizacji

Zakład Narodowy im. Ossolińskich, ul. Szewska 37, Wrocław (Aula im. prof. M. Gębarowicza)

Adres

Ul.Szewska, Szewska, Wrocław, Polska