Kontrast
Wielkość czcionki

Spotkanie z Anną Kulczyk

2019.11.14 Muzeum Miejskie w Zabrzu, 3 Maja, Zabrze, Polska
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
  • dla dzieci
  • przystosowane dla niepełnosprawnych
Organizator: Muzeum Miejskie w Zabrzu
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
Wydarzenie przystosowane dla niepełnosprawnych: Muzeum posiada windę krzesełkową

Zapraszamy na prelekcję Anny Kulczyk, adiunkta w Muzeum Miejskim w Zabrzu, która przybliży zmiany w ubiorze kobiecym od początku XX wieku do lat 30. XX w. Wykładowi towarzyszyć będzie prezentacja multimedialna. Prelekcja odbędzie się w nawiązaniu do wystawy czasowej prezentowanej w Muzeum Miejskim w Zabrzu pt. „Świat kobiecy. Moda damska po 1918 roku.” Kurator wystawy opowie o noszonych przed wybuchem Wielkiej Wojny sukniach, często bogato zdobionych haftami, koronkami czy falbanami, nierzadko też krępujące ruchy. Były one przystosowane bardziej do życia stonowanego i spokojnego, można by rzecz nawet „salonowego” niż do jakiejkolwiek aktywności.

Tej rzeczywistości kres położyła I wojna światowa. Panie zmuszone były zastąpić mężczyzn na wielu polach, m.in. w pracy w warsztatach, fabrykach etc. Kobiety pracować musiały również po zakończeniu wojny, ponieważ wielu mężczyzn nie wróciło do domu, zaś wielu z powodu znacznego uszczerbku na zdrowiu nie nadawało się do pracy zawodowej. Stąd też strój damski musiał ulec zmianie ze względów praktycznych. W tych pierwszych powojennych latach ubiór kobiecy został uproszczony. Od tej pory był on funkcjonalny, lżejszy, wygodniejszy, mniej okazały. Co prawda nadal – do początku lat 20. XX w. panie nosiły szerokie spódnice (skrócone nieco wcześniej) żakiety wcięte w talii, czy bluzki ozdobione koronkami lub falbanami, jednakże już w połowie dekady zapanowała moda na płaską figurę. Kobiety nie podkreślały już swych kształtów, a wręcz przeciwnie – starały się je ukryć. Służyła temu również bielizna, która, podobnie jak sukienki została uproszczona. W miejsce kilku warstw halek i koszulek pojawiły się biustonosz, majtki, pas do pończoch, jedna jedynie halka lub tzw. kombinacja. Wbrew obiegowej opinii nie zrezygnowano z gorsetu – jego krój został zmieniony tak, aby nie podkreślać kobiecych kształtów, ale aby je maskować. Trendy w modzie zaczęły wyznaczać gwiazdy kina. Panie oficjalnie zaczęły stosować makijaż, co wcześniej było nie do pomyślenia. Zapanowała też moda na krótko ścięte, gładkie włosy, najlepiej w kolorze czarnym.

Powrót do kobiecej sylwetki nastąpił w latach 30. XX w., kiedy to znowu zaczęto podkreślać talię, biust i biodra m.in. poprzez paski, sukienki z bufiastymi rękawami, czy odpowiednio skrojoną spódnicę. Wówczas też do łask powróciły dłuższe, falujące włosy w modnym kolorze blond.

Wstęp wolny.
Muzeum Miejskie w Zabrzu Galeria Café Silesia, ul. 3 Maja 6

Fotografia przedstawia tytułową część wystawy:

"Świat kobiecy. Moda damska po 1918 roku" Fot. Arkadiusz Gola

Miejsce wydarzenia

Muzeum Miejskie w Zabrzu, 3 Maja, Zabrze, Polska