Kontrast
Wielkość czcionki

Spotkanie z architektem Adamem Bukowskim-Tyrałą – w ramach cyklu Nowe Zakopane

2021.12.02 Zakopane, Polska
Dodaj do kalendarza
Organizator: Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach: 18:00-20:00

Zapraszamy na spotkanie w ramach cyklu „Nowe Zakopane”.
2 grudnia spotkamy się w zakopiańskiej willi Elżbiecina, by porozmawiać z architektem Adamem Bukowskim-Tyrałą.

Wizytówką Studium Projektów Architektury Adama Bukowskiego-Tyrały są nawiązujące do lokalnych tradycji budynki, programowo odchodzące od minimalizmu nowoczesnej architektury w stronę bajkowości form. Architekt tworzy swoje realizacje „po staremu”: w jeden sezon, z drewna i kamienia naturalnego, we współpracy z wyspecjalizowaną brygadą ciesielską.

Projekt „W stronę Nowego Zakopanego”, realizowany przez Muzeum Tatrzańskie, to próba analizy krajobrazu kulturowego stolicy Tatr oraz poddanie go krytycznej refleksji. Chcemy spojrzeć na zakopiańską kulturę i tradycję z perspektywy odbiorcy XXI wieku, jako na zbiór inspiracji, ale też mitów i problemów, które wymagają przepracowania. Naszym celem jest odpowiedź na pytanie, jak spuścizna XX-wiecznej kultury i historii Podhala, na którą składają się m.in. pierwszy polski styl narodowy oraz dorobek kolonii artystycznej, może zostać twórczo podjęta i przetworzona w celu wykreowania Zakopanego na nowe centrum żywej kultury artystycznej i architektonicznej Polski.

Projekt jest przewidziany jako kilkuletnie przedsięwzięcie badawczo-ekspozycyjne. W 2021 rozpoczynamy pierwszy etap prac – cykl spotkań z architektami współcześnie kształtującymi podhalański pejzaż oraz inwentaryzację sztuki obecnej w zakopiańskiej przestrzeni publicznej, co wydaje się być kluczowe ze względu na nieustanną transformację zakopiańskiego krajobrazu.

Wydarzenie będzie transmitowane na żywo.
Spotkanie poprowadzi Piotr Mazik.

Projekt „W stronę Nowego Zakopanego” jest dofinansowany ze środków budżetu państwa będących w dyspozycji Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 2022.

logo projektu

Miejsce wydarzenia

Zakopane, Polska

Szczegóły lokalizacji

Willa Elżbiecina (Hr. Władysława Zamoyskiego 30)

Adres

Zakopane, Polska