Kontrast
Wielkość czcionki

Strój prawdziwie polski? Strój wiejski poznański i strój krakowski oraz ich funkcja patriotyczna. Różnice i podobieństwa

2018.06.23 Poznań, Polska
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
  • folklor/rękodzieło
Organizator: Muzeum Narodowe w Poznaniu
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach : 12.00-13.00

Prelekcja z prezentacją multimedialną omawiająca mało znany, a obecnie zupełnie już zapomniany, strój wiejski poznański. Na przełomie XIX i XX w. noszenie go uważane było za przejaw patriotyzmu i stanowiło wymóg dla wielu służących pracujących w domach patriotycznie nastawionych poznaniaków. Strój ten pełnił zatem lokalnie funkcje zbliżone do – powszechnie uznawanego za jeden z symboli polskości – stroju krakowskiego. Poznańskie Muzeum Etnograficznego jako jedyne w Polsce posiada kolekcję tego stroju.

prowadzenie: dr Joanna Minksztym
miejsce: Muzeum Etnograficzne, ul. Grobla 25 (wejście od ul. Mostowej 7)
wstęp wolny

Wydarzenie towarzyszy wystawie: „Znak polskości”. Strój wiejski poznański i jego funkcja patriotyczna, którą można oglądać w Muzeum Etnograficznym w terminie od 17 czerwca 2018 do 29 września 2019.

Wydarzenie i wystawa sa realizowane w ramach projektu „1918-2018. Wolność kocham i rozumiem” przygotowanego przez Muzeum Narodowe w Poznaniu oraz oddziały z okazji jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zdjęcie pochodzi z 1939 roku i przedstawia kobiety w uroczystym stroju poznańskim. Fotografia pochodzi z archiwum dr Zofii Grodeckiej.

W uroczystym stroju poznańskim, przed 1939, z archiwum dr Zofii Grodeckiej.

Miejsce wydarzenia

Adres

Poznań, Polska