Kontrast
Wielkość czcionki

„Szable Niepodległości”- prelekcja Janusza Jarosławskiego

2020.06.03 Henryka Sienkiewicza 5, 22-400 Zamość, Polska
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
  • rekonstrukcje/inscenizacje
Organizator: Biblioteka Pedagogiczna w Zamościu
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach: 13:00 - 14:30

Biblioteka Pedagogiczna w Zamościu zaprasza na spotkanie pt. „Szable Niepodległości”, z autorem książek historycznych Januszem Jarosławskim.

„Szable Niepodległości” to autorski projekt Janusza Jarosławskiego, realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości. Jest nim seria wyjątkowych spotkań i wykładów o orężu Niepodległej, mających za zadanie krzewienie wiedzy historycznej oraz rozwijanie postaw patriotycznych i obywatelskich. Wspólnie z Państwem będę miał zaszczyt odkryć fascynujące karty historii i tradycji polskiej szabli w okresie II Rzeczypospolitej.

W historii Polski szabla ma swoje szczególne miejsce. Słowa pieśni Legionów Dąbrowskiego „…co nam obca moc wydarła, szablą odbierzemy…” zaciskały dłoń pokoleń Polaków na orężu, który stał się symbolem walki i upragnionej niepodległości. Pielęgnowana, przekazywana z pokolenia na pokolenie, stanowiła o doskonałości rodu i była symbolem świetności niepodległej Polski. Również, a właściwie szczególnie w czasach, gdy ziemia ojczysta, niewidoczna na mapach, żyła tylko w sercach i pamięci Polaków. Ciesząca się ogromnym autorytetem i zaufaniem społecznym armia polska – nosicielka najcenniejszych dla Polaków wartości – szarżowała w wyprawie kijowskiej, Bitwie Warszawskiej, kontruderzeniu znad Wieprza, w bitwach pod Komarowem i nad Niemnem. Wszędzie tam, szabla w rękach Polaków odegrała najważniejszą rolę. W głównej mierze nie była to jeszcze „szabla polska”, bowiem walczący żołnierze uzbrojeni byli w oręż trzech zaborczych armii w jakich służyli w czasie Wielkiej Wojny. Nabyte w walce doświadczenia stały się – w kolejnych latach – przyczynkiem do badań nad budową i konstrukcją własnej, lepszej, polskiej szabli. Szabli, która miała sprawdzić się w walkach o utrzymanie niepodległości w kolejnej wojnie.

Janusz Jarosławski (ur. 2 października 1967 w Zwierzyńcu) – miłośnik dawnej broni i barwy, od wielu lat zajmujący się popularyzacją wiedzy o polskiej broni białej. Współorganizator lekcji żywej historii, wystaw i ekspozycji muzealnych, spotkań i pikników historycznych. Publicysta, wydawca oraz autor 18 książek poświęconych tematyce historycznej i broni białej. Publikuje po polsku, angielsku i niemiecku. W sferze jego zainteresowań znajduje się historia wojen i wojskowości, konflikt polsko – bolszewicki a także Wojsko Polskie w okresie II RP. Publikacje autora to projekty objęte patronatem honorowym Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Niepodległości a także Narodowego Instytutu Wolności.

Zapraszamy!

Biblioteka Pedagogiczna w Zamościu, ul. Sienkiewicza 5, 22-400 Zamość.
03.06.2020, godz. 13:00. Wstęp wolny.

okładki książek o orężu

Miejsce wydarzenia

Henryka Sienkiewicza 5, 22-400 Zamość, Polska

Szczegóły lokalizacji

Sienkiewicza 5

Adres

Zamość, Polska