Kontrast
Wielkość czcionki

Szkoła Podstawowa im. Króla Stefana Batorego w Szczawinie dla Niepodległej

19.09 - 30.11.2018 Szkoła Podstawowa im. Króla Stefana Batorego w Szczawinie
Dodaj do kalendarza
  • aktywnie
  • bezpłatnie
  • dla dzieci
  • plenerowo
Organizator: Szkoła Podstawowa im. Króla Stefana Batorego w Szczawinie
Płatność: Wydarzenie bezpłatne

Obchody jubileuszu 100- lecia odzyskania niepodległości przez Polskę będą również obchodzone przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Króla Stefana Batorego w Szczawinie.

Zaczynamy już we wrześniu od ogłoszenia dwóch konkursów. Pierwszym jest Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznych. Uczniowie zaproszeni ze wszystkich szkół w Gminie Zgierz będą wyśpiewywać piękne pieśni legionistów. Uczestnicy drugiego konkursu będą próbowali przepowiedzieć przyszłość ukazując swoją wizję przyszłości Polski za 100 lat, nie zapominając o 100-letniej historii niepodległości naszego kraju. Konkurs rozstrzygany będzie w 3 kategoriach: literackiej, plastycznej płaskiej i formie przestrzennej.

W dzień naszego patrona odbędzie się finał wojewódzki „Orlikowej Ligii piłki ręcznej” w duchu jubileuszu. Zawody w „Szczypiorniaka” nawiązywać będą do gry spopularyzowanej przez żołnierzy Piłsudskiego w obozie internowania w Szczypiornie.

30 września wybierzemy się na Rajd szlakiem miejsc pamięci narodowej, odwiedzimy np. pomnik J. Piłsudskiego i „Cudu nad Wisłą”. Podczas rajdu odbędzie się gra terenowa, podczas której uczniowie będą musieli wykazać się bystrym okiem oraz sprawdzić swoją wiedzę historyczną z okresu I wojny światowej raz II Rzeczpospolitej.

Wybierzemy się też na dwie wycieczki. Pierwsza wycieczka uda się do Krakowa, gdzie szlakiem marszałka Józefa Piłsudskiego zwiedzimy jego grób, Wawel i Stare Miasto, a także Park Pamięci wybitnych Polaków z okresu międzywojennego. Druga wycieczka zaplanowana jest do Warszawy, tym razem szlakiem odbudowy państwowości polskiej. Odwiedzimy Ossów, Zamek Królewski, Pomnik Nieznanego Żołnierza, Belweder i kwaterę obrońców ojczyzny na Powązkach.

9 listopada w naszej szkole odbędzie się „Piknik Niepodległościowy” połączony z narodowym śpiewaniem hymnu Polski. W czasie pikniku zostaną rozstrzygnięte wcześniej zapowiedziane konkursy, będzie można obejrzeć wystawę pamiątek przygotowaną przez uczniów oraz wystawę IPN „Ojcowie niepodległości”. Na zakończenie poczęstunek i wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni.

Zapraszamy do wspólnego świętowania!

Działania w ramach programu „Godność, Wolność, Niepodległość” sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

Szkoła Podstawowa w Szczawinie

Miejsce wydarzenia

Szkoła Podstawowa im. Króla Stefana Batorego w Szczawinie

Adres

Szczawin Duży, Szczawin, Polska