Kontrast
Wielkość czcionki

Szkoła Podstawowa im. ppor. Emilii Gierczak w Łącku dla Niepodległej

13.09 - 16.11.2018 Kolejowa 1, Łąck, Polska
Dodaj do kalendarza
  • aktywnie
  • bezpłatnie
  • dla dzieci
  • folklor/rękodzieło
  • plenerowo
  • przystosowane dla niepełnosprawnych
  • rekonstrukcje/inscenizacje
Organizator: Szkoła Podstawowa im. ppor. Emilii Gierczak w Łącku
Płatność: Wydarzenie bezpłatne

Szkoła Podstawowa im. ppor. Emilii Gierczak w Łącku włącza się w świętowanie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Od początku roku szkolnego uczniowie z pomocą dorosłych (nauczycieli i rodziców) przygotowują wystawę pamiątek związanych z odzyskaniem i budową przez Polskę niepodległości. Będzie ona jednym z ważniejszych punktów obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Praca nad tą częścią zadania przebiegać będzie wieloetapowo, z podziałem na grupy oddziałowe i międzyoddziałowe. Poszczególne grupy uczniów przygotowywać będą następujące zagadnienia:
– Stado Ogierów w Łącku w okresie międzywojennym (pozyskiwanie pamiątek od rodzin pracowników Stada, wykonanie dokumentacji fotograficznej);
– Echa odzyskania niepodległości w prasie i wydawnictwach książkowych z okresu II RP (opracowanie i przygotowanie do wystawienia materiałów prasowych i książkowych z okresu międzywojennego);
– Płock – Miasto Bohater (10 kwietnia 1921 roku Marszałek Józef Piłsudski nadał Miastu Płock Krzyż Walecznych za obronę miasta przed nawałą bolszewicką w dniu 18 sierpnia 1920 roku. Ten ważny moment w historii Płocka, oddalonego od siedziby Szkoły o 12 kilometrów, jest mało znany naszym uczniom i mieszkańcom gminy Łąck. Uczniowie będą zbierać i przetwarzać informacje na ten temat oraz przygotowywać je do upowszechnienia w formie wystawy towarzyszącej obchodom Narodowego Święta Niepodległości);
– Cześć i chwała Poległym za Ojczyznę (w bliskiej okolicy Szkoły znajdują się Miejsca Pamięci Narodowej. Młodzież z terenu gminy Łąck opiekuje się nimi, sprząta, odwiedza. W tym roku kolejne roczniki przygotują aktualną dokumentację fotograficzno – artystyczną tych miejsc, która zaprezentowana zostanie społeczności szkolnej i uczestnikom obchodów Narodowego Święta Niepodległości – 11 listopada 2018 r.). Ekspozycji będą towarzyszyły prezentacje multimedialne, dokumentujące pracę nad wystawą i pokazujące zbiory, wykonane przez uczniów, z wykorzystaniem rzutnika i przenośnego ekranu.

Uczniowie wezmą udział w wycieczce związanej tematycznie z wydarzeniami historycznymi, postaciami oraz polskimi osiągnięciami z okresu II Rzeczypospolitej. Uczestnicy wycieczki (uczniowie z klas VII) pojadą do Płocka pociągiem. Odcinek kolei od Gostynina do Płocka zbudowany został w okresie międzywojennym, należy więc do przykładów osiągnięć II Rzeczypospolitej i jego przemierzanie wpisuje się idealnie w kontekście obchodów stulecia Niepodległości i celu zadania. Uczniowie w trakcie zwiedzania z przewodnikiem odwiedzą miejsca związane z wydarzeniami 1918 r., 18 sierpnia 1920 r. i postaciami historycznymi (obrona Płocka 18 przed nawałą bolszewicką), zwiedzą między innymi Muzeum Secesji i katedrę.

Uczniowie zwiedzą także obiekty Stada Ogierów w Łącku i Nadleśnictwa Łąck. Stado Ogierów w Łącku (dawniej Państwowe Stado Ogierów) powstało w 1923 r. na mocy decyzji Prezydenta R.P., jako jedno z pierwszych Stad w niepodległej Polsce. Zasadniczym zadaniem Stada było służenie polskiemu rolnictwu przez podnoszenie jakości hodowanych koni na terenie działania Stada. Historia Łącka jest ściśle związana z funkcjonowaniem tej instytucji, ponieważ od momentu jego powstania Łąck zaczął się rozwijać. Większość miejscowych rodzin miała wśród pracowników Stada swoich przedstawicieli. Wycieczki do Stada Ogierów w Łącku są jednak ważne także z innego względu. W okresie międzywojennym było ono siedzibą Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych, późniejszego Marszałka, Edwarda Rydza-Śmigłego. Oprócz przybliżenia uczniom historii Stada, mamy także zamiar przypomnieć sylwetkę jednej z osób najbliższych marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. W wyciecze wezmą udział uczniowie klas IV-VIII i klas gimnazjalnych. Uczniowie klas I-III odwiedzą Siedzibę Nadleśnictwa Łąck (powołanego po odzyskaniu przez Polskę niepodległości – w 1919 r.), w tym powstałą w 1921 r. zabytkową wyłuszczarnię nasion.

W dniu 11 listopada odbędą się Jubileuszowe Obchody Narodowego Święta Niepodległości w roku stulecia odzyskania Niepodległości. Pierwszym punktem obchodów będzie udział uczniów wraz z członkami ich rodzin, nauczycielami i wychowawcami oraz całą społecznością gminy Łąck w mszy świętej za Ojczyznę. Następnie wszyscy przemaszerują, z towarzyszeniem Gminnej Orkiestry Dętej, pod głaz upamiętniający Marszałka Józefa Piłsudskiego. Odśpiewany zostanie hymn, złożymy wiązanki. Ważnym elementem tej części obchodów będzie odnowienie pamięci o historii pomnika Marszałka Piłsudskiego, a także o pobycie Marszałka w Łącku podczas przejazdu z Kutna do Płocka w 1921 r. na uroczystość odznaczenia miasta Krzyżem Walecznych. Podczas krótkiego pobytu w Łącku Marszałek był gościnnie przyjęty przez mieszkańców i pracowników Nadleśnictwa Łąck. W przekazach ustnych pozostała pamięć o poczęstunku, jakim został podjęty.

Tego dnia społeczność gminy Łąck weźmie ponadto udział w:
– uroczystym otwarciu wystawy pamiątek związanych z odzyskaniem i budową przez Polskę niepodległości przygotowanej przez uczniów – w Hali Sportowej;
– koncercie pieśni patriotycznej w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Łącku;
– Biesiadzie Legionowej zorganizowanej przy współudziale młodzieży i Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Łąck.
Dla wszystkich gości obchodów narodowego Święta Niepodległości serwowane będą potrawy tradycyjnej kuchni polskiej, np.: soczewica z boczkiem, żur z kiełbasą, chleb razowy ze smalcem i kiszonym ogórkiem, kawa zbożowa, kaszanka.

Czeka nas wiele atrakcji, więc zapraszamy do udziału!

Działania w ramach programu „Godność, Wolność, Niepodległość” Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

HERB Łącka

Miejsce wydarzenia

Kolejowa 1, Łąck, Polska

Adres

Szkoła Podstawowa im. ppor. Emilii Gierczak w Łącku