Kontrast
Wielkość czcionki

The ABCs of Polish Design

18 - 27.05.2018 Bukareszt, Rumunia
Dodaj do kalendarza
  • dla dzieci
Organizator: Instytut Adama Mickiewicza
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach: w ciągu tygodnia, w godz. 10-20, 19.05 (Noc Muzeów) w godz. 11-22, 20.05, 26-27.05 w godz. 11-20

Wystawa „The ABCs of Polish Design” ukazuje 100 lat polskiego projektowania przez pryzmat 100 obiektów oraz ich historii. Prezentacji, zarówno przedmiotów, projektów, jak i znaków graficznych, towarzyszą ich plastyczne interpretacje przygotowane przez 25 polskich grafików.

Po udanych prezentacjach wystawy w Budapeszcie i Berlinie w 2017 roku, „The ABCs of Polish Design” zaprezentowana zostanie podczas jednego z najciekawszych wydarzeń kulturalnych w Rumunii – Romanian Design Week w Bukareszcie.

Niełatwo pokazać 100 lat polskiego designu, ograniczając się do 100 obiektów. Kuratorka Ewa Solarz zmierzyła się z trudnym zadaniem – jak wybrać to co najważniejsze? jak nie ulec pokusie pokazania samych ikon? jak zainteresować nie tylko ekspertów? W jaki sposób przedstawić różnorodność dziedzin, którymi zajmuje się design?

Wśród 100 obiektów, obok mebli, szkła czy porcelany, czyli przedmiotów powszechnie kojarzonych z designem, na wystawie zostaną pokazane: kroje liter, logotypy, zabawki, lokomotywa, neon, szybowiec, skuter, a nawet kultowy polski przysmak Ptasie Mleczko i gumowe kółko Ringo – polska gra sportowa. Prezentowane są zarówno projekty współczesne, jak fotel „Oyster” Krystiana Kowalskiego czy koszulki „Pan tu nie stał”, jak i klasyki – serwis „Kula” Bogusława Wendorfa, unikaty, ocierające się o jednostkowe dzieła sztuki jak drewniane zabawki Zofii Stryjeńskiej i prototypy, które nigdy nie weszły do masowej produkcji jak fotel RM 56 Romana Modzelewskiego prezentowane są obok rzeczy bardzo popularnych, których przez ostatnie 100 lat na co dzień używali Polacy, takich jak: skuter Osa, wazony Włocławka zaprojektowane przez Wita Płażewskiego czy meblościanki Kowalskich. Kuratorka zdecydowała się na prezentację obiektów w porządku chronologicznym, dzięki czemu możliwe jest pokazanie jak w 100-letniej historii polskiego designu pewne materiały, tematy i formy powracają, przyjmując wciąż nowe oblicza. Aranżację wystawy przygotowało Studio Beton – Ewa i Lech Rowińscy.

Wystawa „The ABCs of Polish Design” prezentuje przedmioty i projekty w niestandardowy sposób łącząc dziedzictwo polskiego projektowania ze współczesną grafiką. Wszystkim 100 ikonom towarzyszą ich plastyczne interpretacje. Do współpracy zaproszono grono 25 współczesnych polskich grafików reprezentujących różne pokolenia, techniki i style projektowania jak m.in. Edgara Bąka, Iwonę Chmielewską, Tymka Jezierskiego, Piotra Młodożeńca i Olę Niepsuj.

Artystyczne interpretacje przedmiotów to także swoisty mini przewodnik po polskiej grafice, która zebrana jest w publikacji towarzyszącej zagranicznym odsłonom wystawy. Publikacja, która jest owocem współpracy IAM i wydawnictwa Wytwórnia, to nie tylko prezentowane na wystawie ikony designu i ich plastyczne interpretacje, to także 100 historii: o projektantach, potrzebach, marzeniach, możliwościach i ograniczeniach. Teksty przygotowane przez Agnieszkę Kowalską, Ewę Solarz i Agatę Szydłowską nie tylko opowiadają o konkretnych obiektach, ale przybliżają odbiorcy na czym polega proces projektowy i kreatywny, a także samo pojęcie designu jako najbliższej człowiekowi dziedzinie sztuki, z którą obcuje na co dzień.

Organizator: Instytut Adama Mickiewicza

Współorganizator: Instytut Polski w Bukareszcie

Kuratorka: Ewa Solarz

Projekt jest częścią międzynarodowego programu kulturalnego towarzyszącego setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – POLSKA 100. Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

plakat wydarzenia

Miejsce wydarzenia

Bukareszt, Rumunia

Adres

Bukareszt, Rumunia