Kontrast
Wielkość czcionki

Uczymy się solidarności – cykl wykładów online

24.02 - 17.03.2021
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
  • ogólnopolskie
Organizator: Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”
Płatność: Wydarzenie bezpłatne

Cykl wykładów online „Uczymy się solidarności” to seria poświęcona najważniejszym wydarzeniom z okresu PRL-u, od strajków i manifestacji w latach 50., 60 i 70., Sierpnia ’80 i powstanie Solidarności aż do obalenia komunizmu. Przybliżając tę trudną ale i niezwykle ważną tematykę staramy się z jednej strony edukować i zaciekawiać historią, ale też podkreślać silne dążenia wolnościowe.

Cykl wirtualnych wykładów „Uczymy się solidarności” zainteresuje nauczycieli i uczniów szkół średnich, ale też każdego, kto choć trochę interesuje się najnowszą historią Polski.
Wirtualna oferta wrocławskiego Centrum Historii Zajezdnia przygotowana jest dla tych, którzy nie mogą odwiedzić muzeum stacjonarnie lub też po prostu chcą pogłębić swoją wiedzę. Najnowszych propozycji tego rodzaju jest seria wykładów „Uczymy się solidarności”.

Cykl składa się z pięciu kilkuminutowych filmów. Oglądając je, spacerujemy po wnętrzach Zajezdni i słuchamy opowieści o czasach PRL-u, początkach Solidarności, stopniowym upadku komunizmu aż do jego ostatecznego obalenia. Wykłady publikowane są po jednym odcinku, raz w tygodniu, w każdą środę do 17 marca włącznie, o godz. 18:00. Obejrzeć je można na profilu na Facebooku i kanale na YouTubie.

– „Uczymy się solidarności” przygotowaliśmy z myślą o uczniach szkół średnich i nauczycielach. Merytorycznie filmy odnoszą się do programu nauczania, mogą więc być interesującym uzupełnieniem lekcji historii – tłumaczy Emilia Deneko, Specjalista w Dziale Edukacji. – Oczywiście dostępne są też dla każdego, kto po prostu pasjonuje się historią Polski czy też chciałby poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie.

Harmonogram wykładów jest następujący:

  • 17.02 godz. 18:00 – cz. 1: Strajki sierpnia 1980 roku
  • 24.02 godz. 18:00 – cz. 2: Karnawał Solidarności
  • 03.03 godz. 18:00 – cz. 3: Stan wojenny w PRL
  • 10.03 godz. 18:00 – cz. 4: Droga do przełomu. PRL po stanie wojennym
  • 17.03 godz. 18:00 – cz. 5: Ku demokracji: obrady Okrągłego stołu, czas wyborów

Wszystkie filmy przygotowane zostały z napisami w języku polskim, angielskim i ukraińskim, dzięki czemu historię Wrocław poznać mogą też obcokrajowcy. W połowie marca, po opublikowaniu wszystkich wykładów, ogłoszony też zostanie konkurs dotyczący filmów.

Prowadzone przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” wrocławskie muzeum Centrum Historii Zajezdnia to szczególne miejsce, którego główną misją jest prezentowanie powojennej historii Wrocławia. Wystawy „Wrocław 1945-2016” (stała) i „Zajezdnia strajkuje” (czasowa) to interesujące propozycje na ciekawe spędzenie czasu, a jednocześnie nowoczesne i atrakcyjne formy edukowania przez zabawę czy rozrywkę.

Grafika prostokątna w orientacji poziomej. W górnym prawym rogu znajduje się czerwony trójkąt z białym logo Zajezdni wewnątrz, w lewym dolnym rogu czerwony trójkąt. Cała grafika ma jasnoszare, stylizowane na marmurkowe tło. W lewej części grafiki znajduje się żółty prostokąt z czarnym napisem Uczymy się, pod nim, na czerwonym kleksie czarny napis solidarności. Po prawej stronie grafiki znajdują się dwa czarne paski, jeden pod drugim, na którym białym fontem wpisane jest: cykl wykładów online.