Kontrast
Wielkość czcionki

Uroczysta premiera książki „Szable Wojska Polskiego 1918-1939”

2019.05.25 PGE Narodowy, Aleja Księcia Józefa Poniatowskiego, Warszawa, Polska
Dodaj do kalendarza
  • aktywnie
  • warsztaty
Organizator: Janusz Jarosławski
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach: 15-16

Zapraszamy Państwa na premierę wyjątkowej pozycji na rynku wydawniczym, książki Janusza Jarosławskiego „Szable Wojska Polskiego 1918-1939”. Publikacji wychodzącej naprzeciw ogromnemu zainteresowaniu społeczeństwa historią oręża Wojska Polskiego, zarówno z okresu walki o niepodległość i granice w latach 1918-1921, jak i armią, która broniła Ojczyzny przed agresją III Rzeszy i Związku Sowieckiego we wrześniu 1939 roku. Spotkanie połączone będzie z panelem dyskusyjnym, w którym udział wezmą goście specjalni.

Słowa pieśni Legionów Dąbrowskiego „…co nam obca moc wydarła, szablą odbierzemy…” zaciskały dłoń pokoleń Polaków na orężu, który stał się symbolem walki i upragnionej niepodległości. Ciesząca się ogromnym autorytetem i zaufaniem społecznym armia polska – nosicielka najcenniejszych dla Polaków wartości – szarżowała w wyprawie kijowskiej, Bitwie Warszawskiej, kontruderzeniu znad Wieprza, w bitwach pod Komarowem i nad Niemnem. Wszędzie tam, szabla w rękach Polaków odegrała najważniejszą rolę. W głównej mierze nie była to jeszcze „szabla polska”, bowiem walczący żołnierze uzbrojeni byli w oręż trzech zaborczych armii w jakich służyli w czasie Wielkiej Wojny, a także szable francuskie, które przybyły do Polski wraz z Błękitną Armią gen. Hallera. Broń ta nie zawsze była doskonała. Nabyte w walce nią doświadczenia stały się – w kolejnych latach – przyczynkiem do badań nad budową i konstrukcją własnej, lepszej, polskiej szabli. Szabli, która miała sprawdzić się w walkach o utrzymanie niepodległości w kolejnej wojnie…

410-stronicowe wydanie jest bogato ilustrowane rysunkami, zdjęciami szabel, których jest ponad tysiąc, a także unikatowymi zdjęciami z epoki oraz dokumentami z Centralnego Archiwum Wojskowego. Książka została podzielona na kilka rozdziałów m.in. na poświęcony ostatniej polskiej szabli bojowej – szabli kawaleryjskiej wzór 1934, a także na rozdział specjalny powstały dzięki uprzejmości Dyrektora Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, w którym na 120-stronach zaprezentowany został oręż najwybitniejszych postaci okresu II Rzeczypospolitej – marszałka Józefa Piłsudskiego, marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego, gen. Władysława Sikorskiego, gen. Mikołaja Bołtucia, gen. Stanisława Sosabowskiego, gen. Lucjana Żeligowskiego, gen. Józefa Hallera i innych. Patronat Honorowy nad publikacją sprawują: Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Niepodległości a także Narodowy Instytut Wolności.

Premiera publikacji będzie miała miejsce podczas Warszawskich Targów Książki na Stadionie Narodowym, 25 maja (sobota) 2019 r., o godz. 15:00, scena „B” (Centrum Konferencyjne, poziom +2)

Zapraszamy!

Na okładce książki została zaprezentowana niezwykła szabla stanowiąca prezent od żołnierzy Małopolskiego Oddziału Armii Ochotniczej dla marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza.

okładka książki

Miejsce wydarzenia

PGE Narodowy, Aleja Księcia Józefa Poniatowskiego, Warszawa, Polska

Szczegóły lokalizacji

Stadion Narodowy, scena „B” (Centrum Konferencyjne, poziom +2)

Adres

PGE Narodowy, Aleja Księcia Józefa Poniatowskiego, Warszawa, Polska