Kontrast
Wielkość czcionki

Warszawa z 1918 roku w ramach Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

2019.11.11 Krakowskie Przedmieście 66, Warszawa, Polska
Dodaj do kalendarza
  • aktywnie
  • dla dzieci
  • plenerowo
  • przystosowane dla niepełnosprawnych
  • zwierzęta mile widziane
Organizator: Fundacja Park Miniatur Województwa Mazowieckiego
Płatność: 1 złoty - dzieci do lat 7 i seniorzy, 2 złote - młodzież i studenci, 3 złote - dorośli
W godzinach: 10-20
Wydarzenie przystosowane dla niepełnosprawnych: wystawa dostępna dla osóbniepełnosprawnych

Fundacja Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego została założona w 2014 roku przez grupę pasjonatów historii i architektury Warszawy, skupionych wokół idei przywracania pamięci o przedwojennej stolicy i rozpowszechniania wiedzy varsavianistycznej. Celem statutowym organizacji jest działalność oświatowa, kulturalna, edukacyjna w zakresie dziedzictwa narodowego, szerzenia kultury i historii m. st. Warszawy, województwa mazowieckiego oraz Polski.

W ramach Fundacji powstał projekt Park Miniatur Województwa Mazowieckiego, realizujący te założenia. Jako jedyna tego typu instytucja w swojej ekspozycji posiada makiety budynków, które wyróżnia szczególne znaczenie w historii Warszawy i Polski, a które zniknęły z krajobrazu miasta lub zostały znacząco przekształcone. Poprzez naszą wystawę pragniemy pokazać nie tylko ogrom zniszczeń Warszawy, które miały miejsce w trakcie II Wojny Światowej, ale przede wszystkim piękno architektury przedwojennej stolicy.

Założeniem projektu, obok prezentacji miniatur, jest przywracanie pamięci o ludziach i zdarzeniach związanych z nieistniejącymi obecnie perłami architektury Warszawy.

Obecnie w ekspozycji PMWM „Utracone perły architektury” znajduje się dziesięć miniatur budynków z XVIII i XIX wieku, będących częścią historycznego, architektonicznego założenia Osi Saskiej, a które zniknęły z krajobrazu Warszawy lub zmieniły swoją formę.

Miniatury opracowano w skali 1:25 (według międzynarodowego standardu stosowanego w parkach miniatur) wraz z najdrobniejszymi szczegółami wystroju architektonicznego oraz licznymi elementami otoczenia właściwymi epoce, której odpowiada dany model. Dla poszczególnych budowli wykonaliśmy liczne figurki postaci w strojach z epoki oraz pojazdów – od karoc i tramwajów konnych po samochody.

Zapraszamy w ramach Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu na Krakowskie Przedmieście 66.

obrazek przedstawia miniaturę Giełdy Warszawskiej przy ul. Królewskiej z przełomu XVIII i XIX wieku,z roku w skali 1:25 z figurkami ludzi z tamtej epoki. Na miniaturze leżą naturaknej wielkości jesienne liście.

Mikniatura budynku Giełdy Warszawskiej w skali 1:25.

Miejsce wydarzenia

Krakowskie Przedmieście 66, Warszawa, Polska

Szczegóły lokalizacji

wejście na wystawę oznaczone, przez bramę posesji Krakowskie Przedmieście 66

Adres

Krakowskie Przedmieście, Warszawa, Polska