Kontrast
Wielkość czcionki

Warszawskie spotkania taneczne #10 – Tańce wokół Księstwa Łowickiego w „Niepodległa. Miejsce spotkań”

2019.07.25
Dodaj do kalendarza
  • aktywnie
  • bezpłatnie
  • plenerowo
  • warsztaty
Organizator: Biuro Programu "Niepodległa"
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach: 18:00

Biuro Programu „Niepodległa” oraz Akademia Tańca Tradycyjnego zapraszają na bezpłatne warsztaty dawnych tańców rodem z Księstwa Łowickiego!

Łowickie, jak i ziemie je okalające, to domena rytmów mazurkowych, czyli tańców wirowych o metrum nieparzystym wykonywanych w parach. Najwolniejsze z nich to kujawiaki i kujony, szybsze są mazurki i oberki. To – między innymi – te melodie były inspiracją dla twórczości Fryderyka Chopina. Prócz nich, na przełomie wieku XIX i XX, tańczono tu także do walczyków, polek oraz tańców układowych takich jak klapok czy krzyżok. Podczas warsztatów skupimy się głównie na nauce płynnego wirowania w parach i po okręgu.

Czwartkowe warsztaty będą dopełnione sobotnią potańcówką z muzyką na żywo. Przez całe lato spotykamy się w co drugą sobotę, by z udziałem różnych kapeli regionalnych mieć okazję do wykorzystania nowo poznanych kroków. Spotkania poprzedzają potańcówki dla dzieci z muzyką na żywo w ogrodzie.

Dla kogo?
Warsztaty przewidziane są przede wszystkim dla osób początkujących i średniozaawansowanych. Skorzystają z nich jednak także nauczyciele i uczniowie szkół muzycznych czy baletowych, instruktorzy, tancerze, muzycy i animatorzy kultury.

Co jest potrzebne?
Na warsztaty trzeba wziąć wygodne obuwie na płaskiej podeszwie z tzw. lekkim poślizgiem (dziewczyny mogą tańczyć w butach na niewielkim obcasie). Trampki i adidasy z gumową podeszwą odstawiamy do szafy.

Jak wziąć udział?
– Na warsztaty nie obowiązują zapisy.
– Warsztaty są bezpłatne.
– Udział w zajęciach oznacza akceptację Regulaminu.

Naukę każdego tańca podsumowuje sobotnia potańcówka z muzyką na żywo.

Warsztaty organizowane są przez Biuro Programu „Niepodległa” w „Niepodległa. Miejsce spotkań” – kawiarnianej przestrzeni w Łazienkach Królewskich, w której w miłej atmosferze można wziąć udział w niezobowiązujących, licznych wydarzeniach kulturalnych z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i odbudowywania polskiej państwowości.

„Niepodległa. Miejsce spotkań” znajduje się w Łazienkach Królewskich, przy al. Ujazdowskich (wejście przez furtkę przy Ogrodzie Botanicznym).

tańczący w parach ludzie, trzymający się za ręce

Miejsce wydarzenia

Szczegóły lokalizacji

„Niepodległa. Miejsce spotkań” znajduje się w Łazienkach Królewskich, przy al. Ujazdowskich (wejście przez furtkę przy Ogrodzie Botanicznym).

Adres

al. Ujazdowskie 4, Warszawa, Polska