Kontrast
Wielkość czcionki

„Wierzymy, że dajemy czyn”. Seminarium o Aleksandrze Piłsudskiej i innych kobietach polskiego międzywojnia

28 - 29.09.2021 Warszawa, Polska
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
  • przystosowane dla niepełnosprawnych
Organizator: Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach: 28 i 29.09.2021 w godzinach 12:30-17:00
Wydarzenie przystosowane dla niepełnosprawnych: Transmisja seminarium online tłumaczona na Polski Język Migowy. Spacery prowadzone będą alejkami utwardzanymi i naturalnymi, bez barier architektonicznych, trasa w Łazienkach Królewskich wymaga podejścia pod górkę.

Muzeum Łazienki Królewski i Muzeum Józefa Piłsudskiego zapraszają na seminarium przybliżające postać Aleksandry Piłsudskiej i jej działalność, zaprezentowaną na tle aktywności społecznej kobiet w Polsce w dwudziestoleciu międzywojennym.

Okazją do podjęcia tematu jest przypadająca 25 października 2021 r. setna rocznica ślubu Aleksandry Szczerbińskiej i Józefa Piłsudskiego, zawartego w nieistniejącej już kaplicy, która przylegała do pawilonu zachodniego Pałacu na Wyspie. Na pamiątkę tego wydarzenia, 22 czerwca bieżącego roku w Łazienkach Królewskich odbyła się uroczystość chrztu róży „Marszałkowa Aleksandra Piłsudska”. Seminarium będzie kolejną okazją do przypomnienia owej rocznicy i przyjrzenia się bliżej postaci Aleksandry Piłsudskiej. Program wydarzenia obejmuje prelekcje ekspertów na temat żony Naczelnika Państwa i innych kobiet międzywojnia, spotkanie ze świadkiem historii, Markiem Dunin-Wąsowiczem, w szczególny sposób związanym z Aleksandrą Piłsudską oraz Łazienkami Królewskimi, a także spacery śladem marszałkowej i jej rodziny.

Seminarium organizowane jest przez Muzeum Łazienki Królewskie we współpracy z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Wydarzenie transmitowane będzie na żywo na profilach facebookowych obu muzeów. Przewidujemy również możliwość stacjonarnego udziału w seminarium, przy zachowaniu obostrzeń epidemicznych (obowiązek zasłaniania nosa i ust za pomocą maseczki). Rejestracja na seminarium i spacery jest możliwa poprzez formularz zamieszczony na stronie internetowej Łazienek Królewskich. Zapisy trwają do 24 września 2021 r. Liczba miejsc ograniczona (decyduje kolejność zgłoszeń).

PROGRAM SEMINARIUM

28 września – Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie (Sala Balowa w Pałacu na Wyspie)
12.30-12.45: Otwarcie obrad
12.45-13.15: Dr hab. Dobrochna Kałwa (Uniwersytet Warszawski) – „Nie tylko sufrażystki. Stare i nowe pola aktywności kobiecej w II RP”
13.15-13.45: Dr Mariusz Kolmasiak (MŁK) – „Rola Aleksandry Piłsudskiej w Stowarzyszeniu » Rodzina Wojskowa « (1925-1939)”
13.45-14.15: Rozmowa Pawła Dunin-Wąsowicza ze świadkiem historii Markiem Dunin-Wąsowiczem
14.15-14.30: Dyskusja

29 września – Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku (salonik w nowym budynku Muzeum)
12.30-12.45: Otwarcie obrad
12.45-13.15: Anna Kowalczyk – „Buntowniczki, bojownice, żołnierki – kobiety w walkach zbrojnych przed i po Aleksandrze Szczerbińskiej”
13.15-13.45: Małgorzata Basaj (MJPS) – „Aleksandra Piłsudska. Prawdziwy dom mamy w Sulejówku”
13.45-14.15: Katarzyna Droga – „Aleksandra Piłsudska z domu Szczerbińska jako symbol kobiet walczących o niepodległość ojczyzny i budujących nową Polskę po roku 1918”
14.15-14.30: Dyskusja

TEMATY SPACERÓW

28 września, godz. 15.00, Łazienki Królewskie (miejsce zbiórki: taras Pałacu na Wyspie), „Z Piłsudskimi po Łazienkach Królewskich”
Spacer pozwoli poznać miejsca w Łazienkach Królewskich, które związane są z Aleksandrą Piłsudską i jej mężem, marszałkiem Józefem Piłsudskim, a także z osobami z ich bliskiego otoczenia. Trasa wiedzie od Pałacu na Wyspie poprzez ogrody aż po Belweder. Prowadzenie: dr Mariusz Kolmasiak.

29 września, godz. 15.00, Sulejówek (miejsce zbiórki: hol główny), „Ścieżkami Piłsudskich – spacer po ogrodzie Aleksandry, Józefa, Wandzi i Jagódki”
Spacer po „puszczy milusińskiej” z odtworzonym warzywnikiem, sadem i pasieką, podczas którego odkryć można będzie ulubione zakamarki ogrodów rodziny Piłsudskich, ukryte wśród roślin i drzew. Piękna przyroda, otaczająca dworek „Milusin”, stanie się tłem opowieści o Aleksandrze Piłsudskiej.
Prowadzenie: Małgorzata Basaj.

Seminarium jest częścią projektu „Aleksandra Piłsudska i sekrety międzywojennych Łazienek”. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego „NIEPODLEGŁA” na lata 2017-2022.

Przedstawienie twarzy kobiety inspirowane wizerunkiem Aleksandry Piłsudskiej. Obok tytuł i daty seminarium oraz tytuł projektu.

 

Przedstawienie twarzy kobiety inspirowane wizerunkiem Aleksandry Piłsudskiej. Obok tytuł i daty seminarium oraz tytuł projektu.

Miejsce wydarzenia

Warszawa, Polska

Szczegóły lokalizacji

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie (Pałac na Wyspie) oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku (salonik w nowym budynku Muzeum)

Adres

Warszawa, Polska