Kontrast
Wielkość czcionki

Wystawa „Artystka. Anna Bilińska 1854–1893” w Muzeum Narodowym w Warszawie

26.06 - 10.10.2021 al. Jerozolimskie 3, 00-495 Warszawa, Polska
Dodaj do kalendarza
Organizator: Muzeum Narodowe w Warszawie
Płatność: bilet wstępu do MNW
Anna Bilińska-Bohdanowiczowa (1854–1893) to pierwsza polska artystka, która osiągnęła międzynarodową sławę. Jej twórczość była prezentowana na najważniejszych europejskich wystawach i doceniania przez krytyków sztuki z wielu krajów. Także dziś obrazy i fascynujące losy malarki wzbudzają duże zainteresowanie publiczności, a wiele dzieł Bilińskiej trafiło do kanonu polskiej sztuki. Jednak całokształt twórczości i biografia artystki wciąż czekają na opracowanie. Wystawę jej poświęconą można oglądać od 26 czerwca do 10 października 2021 w Muzeum Narodowym w Warszawie.
 
Celem wystawy jest prezentacja możliwie najszerszego wyboru prac malarskich i rysunkowych Bilińskiej (w tym dzieł do tej pory nieznanych), pochodzących z polskich i zagranicznych muzeów oraz kolekcji prywatnych. Głównym wątkiem wystawy jest artystyczna kariera Bilińskiej, wiodąca od pierwszych prób malarskich w Warszawie poprzez naukę w paryskiej Académie Julian ku udziałowi w międzynarodowych wystawach sztuki. 
 
plakat z portretem artystki, tytułem i logami partnerów i patronów
 
Prezentacja porusza zagadnienia natury artystycznej, takie jak akademizm w twórczości Bilińskiej, portret jako preferowany przez nią temat malarski czy technika pastelu, w której wypowiadała się równie często jak w malarstwie olejnym. Inne kwestie, które podejmujemy w ramach ekspozycji, to samoświadomość artystki i jej widzenie pozycji twórcy w świecie, wyrażające się m.in. w kreowaniu własnego wizerunku w autoportretach. Niezwykle interesujące są również wątki biograficzne: pokonywanie przez malarkę materialnych i osobistych trudności na drodze do zawodowego sukcesu czy jej relacje towarzyskie i uczuciowe. Twórczości Bilińskiej nie sposób przedstawić bez zarysowania ograniczeń, jakich w XIX wieku doświadczały kobiety w ramach instytucji sztuki i kształcenia artystycznego oraz ze względu na normy i oczekiwania społeczne.
 
Kuratorki wystawy to dr Agnieszka Bagińska i Renata Higersberger. Ekspozycji owarzyszą bogaty program wydarzeń, projekt realizowany we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych, którego wynikiem będzie stworzenie muralu inspirowanego twórczością Bilińskiej w sąsiedztwie Muzeum oraz katalog prac istniejących i zaginionych  Anny Bilińskiej, poprzedzony kalendarium oraz esejami interpretacyjnymi i dwujęzyczny przewodnik po wystawie. 

Patronat Ambasadora Francji w Polsce Frédérica Billet. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022. Mecenas Wystawy: PKO Bank Polski.

plakat z portretem artystki, tytułem i logami partnerów i patronów

Miejsce wydarzenia

al. Jerozolimskie 3, 00-495 Warszawa, Polska

Szczegóły lokalizacji

Muzeum Narodowe w Warszawie