Kontrast
Wielkość czcionki

Wystawa „Bohaterowie Plebiscytów”

04 - 29.11.2022 plac Wolności, Opole, Polska
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
  • plenerowo
Organizator: Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach: 12:00

Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie wraz z Instytutem Śląskim w Opolu oraz Muzeum Zamkowym w Malborku serdecznie zapraszają na wernisaże wystawy – Bohaterowie Plebiscytów.

Ekspozycja przedstawia 30 biogramów niezwykłych ludzi działających zarówno w okresie plebiscytów na Warmii, Mazurach, Powiślu i Śląsku jak i tworzących oraz animujących ruch polski na obszarze państwa niemieckiego w okresie międzywojennym. Wśród nich znaleźli się znani powszechnie liderzy jak Wojciech Korfanty, Arkadiusz Bożek, Helena i Stanisław Sierakowscy czy Seweryn Pieniężny, ale także osoby wykonujące nie mniej ważną pracę u podstaw – nauczyciele, twórcy kultury, lokalni działacze. Sylwetki Bohaterów Plebiscytów pokazują nie tylko losy ludzi. Uzmysławiają również odbiorcy trudne warunki funkcjonowania społeczności polskiej w Niemczech w latach 1918-1939.

Wystawa stanowi również pewne podsumowanie różnorodnej aktywności Związku Polaków w Niemczech – organizacji, która powstała 100 lat temu.
Główne uroczystości odbędą się: 11 listopada o godz. 14:00 na zamku w Sztumie (ul. Galla Anonima 16). 4 listopada wystawa zostanie zaprezentowana w Opolu (otwarcie o godz. 12:00) na Placu Wolności i będzie można ją zwiedzać w dniach 04-29.11.2022 r. Również 4 listopada odbędzie się wernisaż wystawy w Olsztynie, gdzie będzie możną ją zwiedzać w dniach 04.11.-01.12.2022 r. na Placu Jana Pawła II przy Ratuszu.

Na plakacie zamieszczono tytuł wystawy, loga organizatorów oraz mapy, które znajdują się na pierwszej planszy wystawy.

Na plakacie zamieszczono tytuł wystawy, loga organizatorów oraz mapy, które znajdują się na pierwszej planszy wystawy.

Miejsce wydarzenia

plac Wolności, Opole, Polska

Szczegóły lokalizacji

Obok "Grabówki" w Opolu

Adres

plac Wolności, Opole, Polska