Kontrast
Wielkość czcionki

Wystawa „Bohaterowie Plebiscytu” w Działdowie

02 - 20.12.2019 Muzeum Pogranicza w Działdowie, Zamkowa, Działdowo, Polska
Dodaj do kalendarza
  • aktywnie
  • bezpłatnie
  • plenerowo
Organizator: Instytut Północny im. Wojciecha Ketrzyńskiego w Olsztynie
Płatność: Wydarzenie bezpłatne

Instytut Północny im. W. Kętrzyńskiego, w ramach zbliżających się obchodów 100-lecia Plebiscytu na Warmii i Mazurach, pragnie przypomnieć Polaków zaangażowanych w sprawę polską.

Plenerowa wystawa przedstawia sylwetki inteligencję, ale i osoby proste. Osoby te często szykanowane, narażając się na pobicie, zdobywały się na odwagę, aby agitować za odłączeniem terenów plebiscytowych od Prus. Działania takie były ryzykowne ze względu na fakt, że realizowane były na obszarze państwa niemieckiego, a międzynarodowi obserwatorzy i wojsko nie zapewniali w pełni bezpieczeństwa. Niektórzy, jak Bogumił Linka przypłacili swoje zaangażowanie życiem. Ludzie ci dziś nieco zapomniani zasługują na szacunek i pamięć. Między innymi dzięki ich postawie znaleźli się Warmiacy i Mazurzy, którzy odważyli się zagłosować za Polską.

Plenerowa wystawa stanowi element programu „Samostanowienie. Warmia i Mazury w obliczu niepodległości Polski” sfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022” i prezentowana będzie w Olsztynie, Piszu i Działdowie.

plakat wydarzenia z fragmentem mapy, sylwetkami postaci, logami i nazwą

Miejsce wydarzenia

Muzeum Pogranicza w Działdowie, Zamkowa, Działdowo, Polska