Wystawa „Brzozowe Opowieści” w ramach projektu SEMPER FIDELIS
- aktywnie
- bezpłatnie
- ogólnopolskie
W ramach realizowanego przez Fundację Polonia Union projektu SEMPER FIDELIS w imieniu współorganizatorów oraz partnerów serdecznie zapraszamy na wystawę obrazów autorstwa Anety Skarżyński pt. BRZOZOWE OPOWIEŚCI.
Ekspozycja BRZOZOWE OPOWIEŚCI obejmuje 30 pejzaży, malowanych farbą olejną, w których głównym tematem jest brzoza. Od starożytności brzoza to ulubione drzewo Słowian, utożsamiane przez nich z radością, miłością i szczęściem. Stało się również symbolem miejsca wiecznego spoczynku.
Kolekcja obrazów powstała w latach 2013 -2019 pod wpływem inspiracji autorki sztuką XVIII i XIX w., a zwłaszcza twórczością rosyjskich malarzy, takich jak: Iwan Szyszkin, Alieksiej Sawrasow, Wasilij Polenow i innych. Brzozowa mini-seria 6 obrazów Witebsk 1876 z kolei ukazuje osobistą i nieco nostalgiczną podróż autorki do ziemi jej przodków, na tereny dawnych Kresów Wschodnich. Brzozowe widoki stanowią stylizację w duchu minionych epok. Zdecydowana większość prac jest przykładem malarstwa realistycznego, choć niektóre z nich są baśniowe, jednak wszystkie przepełnia wspólna cecha – nuta ciepła i liryzmu.
Autorka obrazów Aneta Skarżyński – malarka, śpiewaczka i powieściopisarka z powodzeniem łączy te trzy dziedziny sztuki. Artystka prócz dorobku muzycznego posiada równie spory w dziedzinie sztuk pięknych. Ma na swoim koncie 77 wystaw. Jej ulubionym kierunkiem jest realizm i surrealizm.
Wystawa z cyklu wydarzeń SEMPER FIDELIS jest zainicjowana i organizowana przez Fundację Polonia Union w ramach obchodów rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz odbudowy polskiej państwowości. Działalność kulturalna Fundacja kieruje się na promowanie polskiej kultury i sztuki, wspieranie jej twórców oraz różnych form aktywności twórczej, a także upowszechnianie nowatorskich postaw artystycznych. Propagowanie i ochrona dóbr kultury i sztuki oraz dziedzictwa narodowego, a także poszerzania związków polskiej kultury z kulturą światową służą wzmacnianiu wspólnoty obywatelskiej.
Wystawę można oglądać w Centrum Rehabilitacji CEMICUS przy ul. Grzybowskiej 4/9a w Warszawie po uprzednim telefonicznym zaanonsowaniu chęci swego przybycia.
Wstęp wolny.
Serdecznie zapraszamy!
