Kontrast
Wielkość czcionki

Wystawa dokumentów związanych ze służbą nadkom. PP Piotra Jurczaka w składzie pociągu pancernego „Nowina Doliwa” na froncie III Powstania Śląskiego

30.04 - 07.05.2021 Komenda Wojewódzka Policji, Podwale, Wrocław, Polska
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
Organizator: Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach: 7.30-15.30

Serdecznie zapraszamy do poznawania wystawy dokumentów dotyczących udziału przedwojennego funkcjonariusza Policji Państwowej nadkom. PP Piotra Jurczaka w III Powstaniu Śląskim, w składzie pociągu pancernego „Nowina – Doliwa”.

Piotr Jurczak całe swoje życie związał z mundurem. Walczył w szeregach Wojska Polskiego na froncie wojny z Rosją Sowiecką 1920 roku, w składzie pociągu pancernego „Piłsudczyk”. Następnie z grupą ochotników zasilił szeregi załogi składu wydzielonego, który pod nazwą „Nowina – Doliwa” wziął udział w walkach o polskość Śląska. Odznaczony „Śląską Wstęgą Waleczności i Zasługi”. Po zakończeniu walk i demobilizacji zmienił jedynie kolor munduru na granatowy. Zgłosił się w szeregi Policji Państwowej w której pełnił służbę min. na stanowisku Komendanta Rezerwy Pieszej m. st. Warszawy oraz Komendanta Powiatowego PP w Myślenicach. Bo wybuchu II Wojny Światowej podzielił tragiczny los tysięcy funkcjonariuszy Policji Państwowej. Aresztowany przez Sowietów został osadzony w obozie Ostaszkowskim. Został zamordowany podczas masowych egzekucji w Twerze. Spoczywa w masowej mogile polskich funkcjonariuszy w Miednoje.

Z okazji 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego przypominamy jego postać i zapraszamy do poznawania losów bohaterów powstań.

róg pomieszczenia z plakatami i szklanymi witrynami z pamiątkami

Miejsce wydarzenia

Komenda Wojewódzka Policji, Podwale, Wrocław, Polska

Szczegóły lokalizacji

Hol główny Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu

Adres

Komenda Wojewódzka Policji, Podwale, Wrocław, Polska