Kontrast
Wielkość czcionki

Wystawa „Dwudziestolecie w Twoim powiecie”

18.12 - 19.01.2020 Rondo Czterdziestolatka, 00-001 Warszawa, Polska
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
Organizator: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki
Płatność: Wydarzenie bezpłatne

Nieco ponad sto lat temu, w odrodzonej Polsce, rozpoczęły się procesy, których celem było zbudowanie nowoczesnego państwa. Obejmowały one szereg działań, w tym budowę systemu gospodarczego opartego o nowoczesny przemysł, upowszechnienie dostępu do edukacji i podnoszenie jej poziomu czy też poprawianie warunków bytowych obywateli. Do dziś świadectwem tego ogólnokrajowego wysiłku inwestycyjnego jest między innymi niezwykła architektura, o której wartości i rosnącej popularności świadczą przedsięwzięcia takie jak: Krakowski Szlak Modernizmu, Modernizm Gdyni i Katowicka Moderna.

W naszym projekcie, którego pełna nazwa brzmi: „Infrastruktura Niepodległości: Architektura polskich powiatowych projektów modernizacyjnych”, postanowiliśmy zejść z utartych szlaków i przyjrzeć się dziedzictwu tego okresu z innej perspektywy. Z międzywojennych województw pozostających w obecnych granicach Polski wybraliśmy dziewięć powiatów zlokalizowanych w różnych regionach kraju, by na przykładzie „małych ojczyzn” zobaczyć jakie przestrzenne efekty przyniosły ówczesne reformy oraz inwestycje publiczne i prywatne.

Zaproszeni do projektu entuzjaści pokazali nam niezwykłą architekturę, ale także zwrócili uwagę na osiedla wykonane według typowych projektów, szkoły i dworce oraz ważne przedsięwzięcia związane z transportem, wodociągami i elektryfikacją. Następnie wspólnie zastanawialiśmy się co można zrobić, aby podzielić się naszą pasją; w jaki sposób rozbudzić zainteresowanie lokalnym dziedzictwem architektonicznym? Niniejsza wystawa dokumentuje i podsumowuje szereg różnorodnych działań, zorientowanych na lokalną specyfikę, jakie przez ostatnie miesiące zrealizowali kuratorzy w poszczególnych powiatach. Mamy nadzieję, że pokazane tu efekty naszych wspólnych starań staną się zachętą dla miłośników architektury innych regionów oraz inspiracją do wielu podróży po mniej znanych zakątkach Polski.

● Wystawa czynna:
18.12.19-19.01.20

● Godziny otwarcia:
pon-nd: 9.00-20.00*
*(24, 31.12.19 w godz. 9.00-13.00 / 25.12.19 i 01.01.20 wystawa nieczynna)

● Lokalizacja: Przejście podziemne pod rondem 40-latka, lokal 18
(skrzyżowanie Al. Jerozolimskie / Chałubińskiego)

Grafika z kolorowymi proporczykami oraz napisem Dwudziestolecie w Twoim powiecie, datą trwania wystawy: 18.12.2019 - 19.01.20, informacją o wernisażu: 18.12.19, godz. 18.00, a także lokalizacją: Przejście podziemne pod rondem 40-latka, lokal 18 (skrzyżowanie al. Jerozolimskie/Chałubińskiego)

Miejsce wydarzenia

Rondo Czterdziestolatka, 00-001 Warszawa, Polska

Szczegóły lokalizacji

Przejście podziemne pod rondem 40-latka, lokal 18