Kontrast
Wielkość czcionki

Wystawa fotografii – „Oręż Bohaterów Niepodległej” w Muzeum przy Świętolipskim Sanktuarium

2022.05.04 Święta Lipka 29, 11-440, Polska
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
  • dla dzieci
Organizator: Janusz Jarosławski
Płatność: Wydarzenie bezpłatne

W ramach ważnego dla popularyzacji polskiego dziedzictwa kulturowego projektu: „Oręż Bohaterów Niepodległej” w Muzeum Świętolipskim zostaną pokazane zdjęcia oręża najwybitniejszych postaci okresu II Rzeczpospolitej autorstwa Janusza Jarosławskiego. Na fotografiach zaprezentowane zostaną szable m.in. Józefa Piłsudskiego, Edwarda Rydza-Śmigłego, Władysława Sikorskiego, Mikołaja Bołtucia, Stanisława Sosabowskiego, Lucjana Żeligowskiego, Józefa Hallera, Witolda Urbanowicza, Stanisława Skalskiego, Zygmunta Lempickiego, Wiktora Thommee i innych. Cykl wystaw został wpisany w ramy obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości, jego zadaniem jest upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości, rozwijanie postaw patriotycznych, społecznych i obywatelskich.

Święta Lipka – to sławne sanktuarium Maryjne już od średniowiecza przyciągające rzesze pielgrzymów nie tylko z Warmii i Prus, ale także z najdalszych zakątków Polski. Ta piękna różowa bazylika to obiekt zabytkowy niezwykłej wartości, zaliczany do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce. W sanktuarium znajdują się też piękne organy zbudowane w latach 1719-1721 przez organmistrza z Królewca, Jana Josue Mosengela. Codziennie możemy posłuchać brzmienia tego barokowego instrumentu i podziwiać jego ruchome elementy. Organy w Świętej Lipce mają ok. czterech tysięcy piszczałek, czterdzieści głosów imitujących instrumenty smyczkowe takie ja violon, gamba, instrumenty dęte: puzon, trąbki, fagot, obój, flety, a nawet perkusyjne – dzwonki.

W otwartym w 1969 r. Muzeum Jezuitów w Świętej Lipce możemy podziwiać sześć ekspozycji stałych:
– Jedyną na świecie ekspozycję części osobistego księgozbioru św. Jana Pawła II, złożoną z około 1000 książek i albumów przywiezionych z Rzymu do Świętej Lipki po śmierci Jana Pawła II. Pewna ich część posiada osobiste dedykacje autorów lub ofiarodawców dla papieża.
– Jedyną na świecie ekspozycję przybliżającą dzieje Sanktuarium Matki Bożej Świętolipskiej, a na niej m. in.: dekret z 1632 r., którym biskup warmiński powierzał jezuitom posługę w świętolipskim sanktuarium.
– Jedną z dwu w Polsce stałych ekspozycji przybliżających dzieje jezuitów w Polsce i na świecie, zawierającą m.in. obrazy św. Ignacego Loyoli i miejsc z nim związanych.
– Jedyną w naszym regionie stałą ekspozycję archeologii i ikonografii biblijnej, na którą składają się eksponaty pochodzące z Bliskiego Wschodu i północnej Afryki z okresu od XIII w. przed Chrystusem do XIV w. po Chrystusie.
– Dary z terenów misyjnych w Afryce, Ameryce Środkowej i Południowej oraz Azji zgromadzone m. in. przez Biuro Pomocy Misjom, które istniało w Poznaniu.
– Jak kiedyś żyli tutejsi mieszkańcy – od epoki kamienia gładzonego do czasów powojennych. Najstarszymi eksponatami w tej sali są dwa toporki kamienne z epoki kamienia gładzonego z okolic Świętej Lipki.

4 maja 2022 r. godz. 15:00
Muzeum przy Świętolipskim Sanktuarium
Św. Lipka 29
11-440 Reszel

Święta Lipka

Miejsce wydarzenia

Święta Lipka 29, 11-440, Polska

Szczegóły lokalizacji

Muzeum przy Świętolipskim Sanktuarium, Św. Lipka 29, 11-440 Reszel