Kontrast
Wielkość czcionki

Wystawa „Kadry niepodległości. Nasfeterowie”

02.10 - 28.02.2020 Ogrodowa 1A, Wołomin, Polska
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
  • dla dzieci
  • przystosowane dla niepełnosprawnych
Organizator: Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Heleny i Stefana Nasfeterów w Wołominie
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
Wydarzenie przystosowane dla niepełnosprawnych: budynek, w którym odbędzie się wystawa jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych (winda)

Wystawa planszowa „Kadry niepodległości. Nasfeterowie” opowiada o tytułowych bohaterach, patronach biblioteki, ale też o historii Wołomina. Przynosi wspomnienie o ludziach i sprawach mających wpływ na rozwój utworzonego w 1919 roku miasta, o energii charakterystycznej dla początków polskiej państwowości, o bogatym życiu instytucji obywatelskich.

Ekspozycja składa się z siedmiu plansz. Jedna dotyczy przyjazdu Nasfeterów do Wołomina, kolejna pokazuje zmiany na obszarze ich majątku. Dalej mamy „Przygody pomnika” – niezwykłą historię postumentu „Obrońcom Ojczyzny” zbudowanego z okazji 10 rocznicy Bitwy Warszawskiej. Wystawa porusza wiele tematów – modernizację technologiczną, wielokulturowość Wołomina. Jest mowa o zagładzie wołomińskiego getta i tragedii wojny. Oddzielna plansza dotyczy organizacji społecznych i historii kina w Wołominie. Pojawia się też temat historii budynku biblioteki przy ul. Ogrodowej 1a.

Helena i Stefan Nasfeterowie jadą bryczką do swojego majątku na peryferiach Wołomina i rozmawiają o działalności sabotażowej Stefana przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

Tajemnicą pozostaje, dlaczego w 1920 roku Helena i Stefan Nasfeterowie zdecydowali się zamieszkać w Wołominie

Do pracy wykorzystano archiwalia, książki, opracowania, liczne teksty źródłowe, opowieści oraz fotografie.Specjalnie na potrzeby wystawy powstały ilustracje, które nadały kształt miejskim legendom – np. tej o wizycie Piłsudskiego w Wołominie.

Otwarcie wystawy uświetni wykład o przedwojennym życiu filmowym w Wołominie, ze szczególnym uwzględnieniem kina „Oaza” którego właścicielem w latach trzydziestych był Stefan Nasfeter.

Ponadto ekspozycji towarzyszyć będzie film dokumentalny prezentujący relacje świadków historii w nawiązaniu do tematów poszczególnych plansz.

Autorką scenariusza i koncepcji merytorycznej wystawy jest Anna Łazar. Projekt graficzny przygotował Rene Wawrzkiewicz, ilustracje – Bartek Drejewicz.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Helena i Stefan Nasfeterowie jadą bryczką do swojego majątku na peryferiach Wołomina i rozmawiają o działalności sabotażowej Stefana przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

Tajemnicą pozostaje, dlaczego w 1920 roku Helena i Stefan Nasfeterowie zdecydowali się zamieszkać w Wołominie

Miejsce wydarzenia

Ogrodowa 1A, Wołomin, Polska

Szczegóły lokalizacji

Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Heleny i Stefana Nasfeterów ul. Ogrodowa 1 a

Adres

Wołomin, Polska