Kontrast
Wielkość czcionki

Wystawa „Murale Polskiej Niepodległości” w Łomży

08 - 30.06.2019 Dom Środowisk Twórczych Miejskiego Domu Kultury, Wojska Polskiego, Łomża, Polska
Dodaj do kalendarza
  • aktywnie
  • bezpłatnie
  • dla dzieci
  • plenerowo
  • warsztaty
Organizator: Narodowe Centrum Kultury
Płatność: Wydarzenie bezpłatne

Wystawa „Murale Polskiej Niepodległości” jest podsumowaniem projektu realizowanego od 2017 roku przez Narodowe Centrum Kultury. Celem projektu jest zwiększenie wiedzy historycznej dotyczącej okresu odzyskania niepodległości wśród dzieci i młodzieży z wykorzystaniem atrakcyjnych form edukacyjnych.

Wystawa prezentuje wybrane aspekty z lokalnej historii, które przewijały się podczas programów edukacyjnych realizowanych w 2018 roku oraz murale powstałe w wyniku towarzyszących im warsztatów.

W 2018 roku podczas warsztatów wykorzystano bogate spektrum metod edukacyjnych. Oprócz wykładów odbyły się dyskusje, w tym debata Oxfordzka, konkursy, spacery tematyczne, wycieczki, spotkania z pisarzami, spotkania z pasjonatami historii, kolekcjonerami lokalnych pamiątek, grupami rekonstrukcyjnymi, gry terenowe, warsztaty: historyczne, reportażu, plastyczne, malarskie, z tworzenia szablonów, fotograficzne, streetartowe i teatralne.

Tegorocznej wystawie także towarzyszą warsztaty skierowane do lokalnej społeczności będące kontynuacją i uzupełnieniem zeszłorocznych działań.

W Łomży serdecznie zapraszamy :

 – w dniach 12-14 czerwca 2019 na warsztaty graficzne na podstawie prezentowanej wystawy pt. „Opowiedz swoją muralową historię”. Uczestnicy będą bazować na zdjęciach obiektów wystawowych. Będą je przetwarzać (kolaż i monotypia), i umieszczać na 5-metrowej panoramie Łomży. W ten sposób będą tworzyć własną opowieść muralową. Efektem zajęć będzie jedenasty „mural”, który powstanie na bazie prezentowanych dziesięciu murali.

 – W dniach 11-17 czerwca 2019 na warsztaty fotograficzne połączone ze spacerem historycznym „Zabierz Bohaterów Niepodległej na spacer po współczesnej Łomży”. Uczestnicy warsztatów otrzymują arkusze przezroczystych folii i wydruki zdjęć postaci związanych z odzyskaniem niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego , Ignacego Daszyńskiego, oraz lokalnych bohaterów, jak komendant POW Leon Kaliwoda czy prezydent Łomży Władysław Świderski (pierwszy prezydent po odzyskaniu niepodległości). Zrobią zdjęcia przez pryzmat folii. Tym samym uzyskują efekt umieszczenia historycznych postaci we współczesnej przestrzeni miejskiej. Zajęciom fotograficznym prowadzonym przez fotografa, towarzyszyć będzie komentarz dotyczący historycznych wydarzeń związanych z lokalizacją warsztatów.

 – w dniach 12-14 czerwca 2019 na Plener malarski „Pod biało-czerwonymi dachami” – warsztaty malarstwa sztalugowego na Starym Rynku, w sąsiedztwie wystawy. Tematyka prac to mała ojczyzna. Technika: farby ograniczone do szarości, bieli i czerwieni.

 – w dniach 10 i 14 czerwca na warsztaty improwizacji poetyckich NIEpodległa. Improwizacje poetyckie (jako forma, zwane poematami dadaistycznymi) charakteryzują się dowolnością formy, wykorzystaniem przypadkowych konstrukcji. „Włóżcie słowa do kapelusza, wyciągnijcie na chybił trafił, otrzymacie poemat dadaistyczny”- mawiał Tristan Tzara. Podobną metodę chcemy zaproponować uczestnikom tych warsztatów. Bazę słów do wykorzystania, stworzą gazety. Uczestnicy będą mogli sami wybrać słowa, konstrukcje, użyte metody zapisu. Temat prac: szeroko rozumiany patriotyzm.

Serdecznie zapraszamy!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.
Plakat wydarzenia

Miejsce wydarzenia

Dom Środowisk Twórczych Miejskiego Domu Kultury, Wojska Polskiego, Łomża, Polska