Kontrast
Wielkość czcionki

Wystawa „Murale Polskiej Niepodległości” w Świętochłowicach

05 - 21.07.2019 Biskupa Teodora Kubiny 5, Świętochłowice, Polska
Dodaj do kalendarza
  • aktywnie
  • bezpłatnie
  • dla dzieci
  • warsztaty
Organizator: Narodowe Centrum Kultury,
Płatność: Wydarzenie bezpłatne

Wystawa „Murale Polskiej Niepodległości” jest podsumowaniem projektu realizowanego od 2017 roku przez Narodowe Centrum Kultury. Celem projektu było zwiększenie wiedzy historycznej dotyczącej okresu odzyskania niepodległości wśród dzieci i młodzieży z wykorzystaniem atrakcyjnych dla tej grupy wiekowej form edukacyjnych. W 2017 roku w ramach pilotażu powstał mural w warszawskim Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. W 2018 roku zorganizowane zostały działania edukacyjne z uczniami 100 szkół, w 10 miastach w Polsce.  Młodzież biorąca udział w projekcie, pod czujnym okiem artystów-plastyków projektowała i włączała się w wykonanie 10 murali w różnych miastach Polski: Łomża, Gostyń, Świętochłowice, Nowy Tomyśl, Milanówek, Szczecin, Radomsko, Środa Wielkopolska, Wesoła, Jelcz-Laskowice.

W 2019 roku zorganizowana jest mobilna wystawa plenerowa, której towarzyszą ciekawe działania edukacyjne. Prezentuje dokonania w projekcie „Murale Polskiej Niepodległości” oraz wybrane aspekty z lokalnej historii, które przewijały się podczas programów edukacyjnych realizowanych w 2018 roku. Wernisaż wystawy odbył się w dniu 12 maja 2019 roku w Milanówka (dokładnie 12.05.1935 roku Jan Szczepkowski (artysta związany z Milanówkiem) zdjął maskę pośmiertną Józefa Piłsudskiego).

Od 1.07.2019 wystawę można oglądać w Świętochłowicach, później zagości w Gostyniu, Nowym Tomyślu, Środzie Wielkopolskiej, Jelczu – Laskowicach i Radomsku. W każdym z miast prowadzone są warsztaty towarzyszące wystawie. W Świętochłowicach w siedzibie Śląskiej Telewizji Miejskiej i Fundacji Rodzin Polskich przy ul Biskupa Teodora Kubiny 5 zorganizowane zostaną:
1. Warsztaty lepienia z gliny: 2, 9, 16 lipiec.
2. Wykłady na temat Powstań Śląskich: 16, 18 lipiec.
3. Warsztaty plastyczne „Tobie Polsko”: codziennie od 8 lipca do 16 lipca z dziećmi i młodzieżą uczestniczącą w zajęciach Fundacji Rodzin Polskich.
4. Wystawa prac: 22 lipca.

Zapraszamy!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Kobieta w tradycyjnym śląckim stroju wyszywa orła na czerwonej tkaninie , towarzyszy jej dziewczynka twarzą zwrócona do oglądającego mural.

Miejsce wydarzenia

Biskupa Teodora Kubiny 5, Świętochłowice, Polska

Szczegóły lokalizacji

plac przed Śląską Telewizją Miejską,

Adres

Biskupa Teodora Kubiny 5, Świętochłowice, Polska