Kontrast
Wielkość czcionki

Wystawa „Najcenniejsze dziedzictwo. Odkryj nasze Pomniki Historii”

08.10 - 31.08.2020 Lotnisko Chopina, Żwirki i Wigury, Warszawa, Polska
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
Organizator: Biuro Programu „Niepodległa"
Płatność: Wydarzenie bezpłatne

Miliony pasażerów z kraju i z zagranicy, podróżujących przez warszawskie Lotnisko Chopina dowie się o najpiękniejszych polskich zabytkach, dzięki wystawie zorganizowanej przez Biuro Programu „Niepodległa”. Wystawa zatytułowana „Najcenniejsze dziedzictwo. Odkryj nasze Pomniki Historii” pokaże różnorodność i bogactwo polskiego dziedzictwa kulturowego przez pryzmat obiektów o statusie Pomnika Historii – miejsc szczególnie istotnych dla kształtowania się polskiej historii, tradycji i kultury.

Tyniec - zespół opactwa benedyktynów, opactwo na skarpie nad woda

Tyniec – zespół opactwa benedyktynów

Sukces „Polskiego albumu rodzinnego”, ubiegłorocznej wystawy prezentowanej w przestrzeni Lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawie – największego portu komunikacyjnego w Polsce, odwiedzanego przez blisko 18 mln pasażerów rocznie – świadczy o ogromnej sile oddziaływania sztuki i chęci podróżnych do poszerzania swoich horyzontów. Biuro Programu „Niepodległa” wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa i Przedsiębiorstwem Państwowym „Porty Lotnicze” oraz dzięki mecenatowi PKN Orlen SA sprawia, że Polska i jej Pomniki Historii są promowane w niespotykany dotąd sposób.

Pomniki Historii to 105 zabytków nieruchomych o szczególnym znaczeniu dla polskiej kultury. Są świadectwem wielokulturowości, zamiłowania do sztuki i dobrego smaku, opowiadają o różnych obliczach polskiej tożsamości, wskazują na ciągłość polskiej kultury, która przetrwała pomimo burzliwych dziejów kraju.

twierdza w formie czteroramiennej gwiazdki obok rzeki, otoczona fosą, w jej środku ceglane zabudowania

Twierdza Wisłoujście
fot. ze strony zabytek.pl

– W ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości i odbudowy polskiej państwowości prezentujemy bogaty zbiór zabytków z całej Polski. Ta wystawa to pięknie zilustrowana opowieść o polskiej historii, kulturze i tożsamości – opowiada Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”. – Zależało nam również na tym, by przybliżyć te zabytki i w nowoczesny sposób zachęcić do odkrywania polskiego dziedzictwa – dodaje dyrektor Kowalski. Wystawa zostanie otwarta 8 października. Dzięki gościnności Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” wielkoformatowe wydruki fotografii, opatrzone eksperckim komentarzem, towarzyszą pasażerom na każdym etapie podróży: od stacji kolejowej, przez terminal odlotów po halę odbioru bagaży i przylotów. Główna część wystawy znajduje się za strefą kontroli bezpieczeństwa, gdzie pasażerowie oczekują na swój lot. 

Grudziądz – zespół zabytkowych spichlerzy wraz z panoramą od strony Wisły, fot. P. Sekuła 2017, wł. NID

Grudziądz – zespół zabytkowych spichlerzy wraz z panoramą od strony Wisły, fot. P. Sekuła 2017, wł. NID

Wystawa będzie eksponowana do końca sierpnia 2020 roku. Ekspozycja będzie składała się z dwóch części – pierwsza pokaże 53 Pomniki Historii, a w marcu przyszłego roku pokażemy pozostałe 52 Pomniki. Ekspozycja sfinansowana została za środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz funduszy przekazanych przez Mecenasa Wystawy – PKN Orlen SA. Wystawa otrzymała ponadto Patronat Honorowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

logo orlenu i dopisek: Mecenas Wystawy Najcenniejsze Dziedzictwo. Odkryj nasze pomniki historii"

Plakat wydarzenia

Miejsce wydarzenia

Lotnisko Chopina, Żwirki i Wigury, Warszawa, Polska

Adres

Lotnisko Chopina, Żwirki i Wigury, Warszawa, Polska