Kontrast
Wielkość czcionki

Wystawa „Najcenniejsze dziedzictwo. Odkryj nasze Pomniki Historii”

08.10.2019 - 14.02.2021 Lotnisko Chopina, Żwirki i Wigury, Warszawa, Polska
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
Organizator: Biuro Programu „Niepodległa"
Płatność: Wydarzenie bezpłatne

Miliony pasażerów z kraju i z zagranicy, podróżujących przez warszawskie Lotnisko Chopina dowie się o najpiękniejszych polskich zabytkach, dzięki wystawie zorganizowanej przez Biuro Programu „Niepodległa”. Wystawa zatytułowana „Najcenniejsze dziedzictwo. Odkryj nasze Pomniki Historii” pokaże różnorodność i bogactwo polskiego dziedzictwa kulturowego przez pryzmat obiektów o statusie Pomnika Historii – miejsc szczególnie istotnych dla kształtowania się polskiej historii, tradycji i kultury.

zdjęcie wystawy o Pomnikach Historii na lotnisku Fryderyka Chopina na Okęciu

Sukces „Polskiego albumu rodzinnego”, ubiegłorocznej wystawy prezentowanej w przestrzeni Lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawie – największego portu komunikacyjnego w Polsce, odwiedzanego przez blisko 18 mln pasażerów rocznie – świadczy o ogromnej sile oddziaływania sztuki i chęci podróżnych do poszerzania swoich horyzontów. Biuro Programu „Niepodległa” wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa i Przedsiębiorstwem Państwowym „Porty Lotnicze” oraz dzięki mecenatowi PKN Orlen SA sprawia, że Polska i jej Pomniki Historii są promowane w niespotykany dotąd sposób.

Pomniki Historii to 105 zabytków nieruchomych o szczególnym znaczeniu dla polskiej kultury. Są świadectwem wielokulturowości, zamiłowania do sztuki i dobrego smaku, opowiadają o różnych obliczach polskiej tożsamości, wskazują na ciągłość polskiej kultury, która przetrwała pomimo burzliwych dziejów kraju.

zdjęcie wystawy o Pomnikach Historii na lotnisku Chopina

– W ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości i odbudowy polskiej państwowości prezentujemy bogaty zbiór zabytków z całej Polski. Ta wystawa to pięknie zilustrowana opowieść o polskiej historii, kulturze i tożsamości – opowiada Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”. – Zależało nam również na tym, by przybliżyć te zabytki i w nowoczesny sposób zachęcić do odkrywania polskiego dziedzictwa – dodaje dyrektor Kowalski. Wystawa zostanie otwarta 8 października. Dzięki gościnności Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” wielkoformatowe wydruki fotografii, opatrzone eksperckim komentarzem, towarzyszą pasażerom na każdym etapie podróży: od stacji kolejowej, przez terminal odlotów po halę odbioru bagaży i przylotów. Główna część wystawy znajduje się za strefą kontroli bezpieczeństwa, gdzie pasażerowie oczekują na swój lot. 

zdjęcie wystawy o Pomnikach Historii na lotnisku Okęcie

Wystawa będzie eksponowana do końca sierpnia 2020 roku. Ekspozycja będzie składała się z dwóch części – pierwsza pokazała 53 Pomniki Historii, a od czerwca 2020 roku prezentowane są 52 Pomniki.

Katalogi wystawy dostępny jest online dla każdego, do pobrania:

„Najcenniejsze dziedzictwo. Odkryj nasze Pomniki Historii” – katalog do pobrania, cz. 1.

„Najcenniejsze dziedzictwo. Odkryj nasze Pomniki Historii” – katalog do pobrania, cz. 2.

Ekspozycja „Najcenniejsze dziedzictwo. Odkryj nasze Pomniki Historii” została przygotowana przez Biuro Programu „Niepodległa”, a współorganizatorem jest Przedsiębiorstwo Państwowego „Porty Lotnicze”. Partnerem merytorycznym wystawy jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Projekt sfinansowano za środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz funduszy przekazanych przez Mecenasa Wystawy – PKN Orlen SA. Wystawa otrzymała Patronat Honorowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

logo orlenu i dopisek: Mecenas Wystawy Najcenniejsze Dziedzictwo. Odkryj nasze pomniki historii"

zdjęcie wystawy o Pomnikach Historii na lotnisku Chopina

Miejsce wydarzenia

Lotnisko Chopina, Żwirki i Wigury, Warszawa, Polska

Adres

Lotnisko Chopina, Żwirki i Wigury, Warszawa, Polska